Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Modificare la Ordonanța ”trenuleț” pentru angajarea medicilor

Radio România Mureș
Foto: AFP

Publicat de Rotar Mirela, 25 februarie 2025, 15:00 / actualizat: 25 februarie 2025, 19:44

Medicii rezidenți care devin specialiști în acest an vor putea să se angajeze în spitale, după ce o nouă ordonanță de urgență a fost publicată de curând în Monitorul Oficial, care modifică ordonanța inițială, din 31 decembrie 2024, ce bloca orice fel de angajări.

Angajări se pot face în măsura în care există posturi, iar la Spitalul Județean Mureș nu lipsesc medicii. În schimb, spitalul duce lipsă de alte categorii de personal, precizează managerul unității, dr. Ovidiu Gîrbovan:

,,Se pot angaja dar în limita locurilor disponibile. Noi nu avem. Pentru că suntem centru universitar, avem universitarii cu integrare. E nevoie de medici în spitale unde sunt deficitari medicii dar ei nu se duc acolo, asta e problema. Toți vor să rămână în centrul universitar, ceea ce nu e loc pentru toți și în toate specialitățile. La noi nu e cazul că noi ne descurcăm cu medicii dar cu asistentele nu ne descurcăm, la fel cu îngrijitoare, infirmiere… Acestea nu s-au deblocat. Ordonanța Trenuleț nu ne permite decât cu memorandum. Spitalele care aparțin de Ministerul Sănătății pot să o facă direct dar noi trebuie să-l facem la Consiliul Județean. Consiliul Județean trebuie să-l înainteze la Ministerul Muncii iar Ministerul Muncii, la Ministerul de Finanțe iar de acolo ne vine răspunsul dar de fiecare dată ne-a venit răspuns negativ.”

Și spitalele care asigură servicii medicale de urgență, ale căror posturi rămân vacante pe parcursul acestui an, pot organiza concurs de ocupare a posturilor.

Nici la Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș nu sunt posturi libere, în ultimele două luni fiind organizate concursuri pentru ocuparea a 80 de posturi rămase vacante anul trecut. Între acestea sunt 7 posturi de medici, 5 pentru SMURD.

Au mai fost scoase la concurs 20 de posturi de asistent medical generalist, două de asistent de radiologie și 3 posturi de asistent medical de laborator.

Spitalul a mai avut nevoie de 30 de posturi de infirmier, 4 de brancardier și 11 posturi de îngrijitoare de curățenie.

Au fost vacante și 5 posturi de registrator medical și unul de bucătar.

Toate posturile sunt pe perioadă nedeterminată și cu normă întreagă.

Autor: Cristina Bulbescu

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 08:07

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital

Șapte persoane din județul Harghita au avut nevoie aseară de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome specifice unei posibile...

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși