Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Municipiul Târgu Mureș găzduiește Conferința Națională a Medicinei de Laborator

Municipiul Târgu Mureș găzduiește Conferința Națională a Medicinei de Laborator

Publicat de Rotar Mirela, 27 mai 2026, 11:57

După mai bine de un deceniu, Centrul universitar este gazda Conferinței Naționale a Asociației de Medicină de Laborator din România.

Evenimentul se desfășoară în perioada 27-29 mai, sub coordonarea Spitalului Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș și a reprezentanților asociației.

La această oră are loc deschiderea oficială a celei de-a XVII-a ediții a Conferinței, la care participă specialiști din domeniu din întreaga țară.

Medicina de laborator traversează una dintre cele mai dinamice transformări ale sale. De la biologia moleculară și biopsia lichidă până la inteligența artificială și automatizare, laboratorul clinic devine un actor central al diagnosticului predictiv și al terapiilor personalizate.

Spitalul de Urgență Târgu Mureș a finalizat de curând un proiect ambițios de dotare a Laboratoriului propriu cu tehnică de ultimă generație care permite implementarea acestor tehnici, a declarat petnru Radio Tg.MureȘ purtătorul de cuvânt al unității, Mariana Negoiță:

,,Investiția în Laboratorul de Analize Medicale aduce un laborator modern dotat cu aparatură care integrează sisteme automate de procesare și transport al probelor, echipamente moderne de analiză și soluții digitale de management al datelor care permit reducerea timpului de răspuns, creșterea siguranței și extinderea paletei de investigații disponibile. Pentru pacienți, beneficiile sunt concrete: rezultate obținute mai rapid, sprijin pentru diagnostic și tratament într-un timp mai scurt, reducerea riscului de erori și acces la investigații complexe.”

Dotarea Laboratorului clinic de analize medicale din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Târgu Mureș s-a realizat prin implementarea unui proiect în valoare de 35 de milioane de lei care a fost finanțat din fonduri PNRR.

Investiția a mai inclus și dotarea cu echipamente în vederea reducerii riscului de infecții asociate asistenței medicale în cadrul Spitalului, precum și modernizarea laboratoarelor externe care deservesc unitatea medicală pentru a facilita stabilirea unui diagnostic precis și rapid și a unui tratament adecvat.

Autor: Cristina Bulbescu

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 08:07

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital

Șapte persoane din județul Harghita au avut nevoie aseară de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome specifice unei posibile...

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși