Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Nivelul de reciclare în România este de doar 15%

Radio România Mureș
Foto: Foto: Ministerul Mediului - România/facebook

Publicat de MIRELA ROTAR, 7 iulie 2020, 07:59 / actualizat: 7 iulie 2020, 10:49

Ministrul Mediului, Costel Alexe, face un apel către autorităţile locale din întreaga ţară şi către operatorii de salubritate să crească gradul de colectare selectivă a deşeurilor.

Demnitarul s-a aflat ieri la Braşov, unde a vizitat rampa ecologică, a participat la o dezbatere şi a discutat cu autorităţile locale:

Am speranta şi încrederea că împreună cu echipa vom implementa cât se poate de repede sistemul garanție- returnare astfel încât toate aceste mari cantități de ambalaje, fie că vorbim de sticlă PET, doză sau alte tipuri, să ajungă să intre în economia circulară și să nu le vedem depozitate pe depozitele ecologice. În loc să transformăm acest deșeu într-o resursă, îl vedem efectiv ca deșeu pe groapă.

Ministrul Mediului a mai spus că a discutat cu autorităţile centrale şi locale pentru a se trece la amendarea celor care hrănesc urşii la marginea drumului.

În opinia lui Costel Alexe, faptul că oamenii oferă mâncare acestor animale, este una din principalele cauze pentru care ursul coboară în zonele locuite.

6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară majoră
Social joi, 25 iunie 2026, 15:51

6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară majoră

6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară major, arată datele unui studiu național CURS. Deși sunt conștienți de...

6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară majoră
Ziua drapelului va fi marcată și la Târgu Mureș
Social joi, 25 iunie 2026, 15:50

Ziua drapelului va fi marcată și la Târgu Mureș

Evenimentul include tradiționala slujbă religioasă de sfințire a drapelului și ceremonii militare. Manifestările solemne vor avea loc mâine,...

Ziua drapelului va fi marcată și la Târgu Mureș
Protest al angajaţilor Operei Brașov
Social joi, 25 iunie 2026, 14:35

Protest al angajaţilor Operei Brașov

Un nou protest al angajaţilor Operei Braşov a avut loc azi. De data aceasta zeci de angajaţi s-au adunat în curtea instituţiei, unde au...

Protest al angajaţilor Operei Brașov
Sistemul anti-dronă pus la dispoziție de SUA, operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Social joi, 25 iunie 2026, 10:35

Sistemul anti-dronă pus la dispoziție de SUA, operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României

Ministrul apărării naționale, Radu Miruță, a explicat că acest sistem performant are un radar de joasă altitudine, senzori electro-optici,...

Sistemul anti-dronă pus la dispoziție de SUA, operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Social joi, 25 iunie 2026, 08:25

Noul spital al UMFST, redenumit oficial Spitalul Clinic Universitar ‘George Emil Palade’

Noul spital al Universităţii de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie ‘George Emil Palade’ din Târgu Mureş, primul Smart...

Noul spital al UMFST, redenumit oficial Spitalul Clinic Universitar ‘George Emil Palade’
Social joi, 25 iunie 2026, 08:22

Braşov: Mai mulţi tineri – printre care şi minori – cercetaţi pentru aderare la o grupare de tip fascist

Mai mulţi tineri din judeţul Braşov, cu vârste între 16 şi 22 de ani, sunt cercetaţi în arest la domiciliu, respectiv control judiciar,...

Braşov: Mai mulţi tineri – printre care şi minori – cercetaţi pentru aderare la o grupare de tip fascist
Social miercuri, 24 iunie 2026, 18:14

Trafic blocat de aluviuni pe Transalpina

Circulaţia rutieră pe DN 67C – Transalpina este blocată de aluviuni în zona Căpâlna, pe Valea Sebeşului, în urma precipitaţiilor...

Trafic blocat de aluviuni pe Transalpina
Social miercuri, 24 iunie 2026, 15:29

Bărcile şi hidrobicicletele de pe lacul din zona Gării Sfântu Gheorghe, date în folosinţă în weekend

Locuitorii şi vizitatorii municipiului Sfântu Gheorghe vor putea folosi, începând de sâmbătă, bărcile cu vâsle şi hidrobicicletele de pe...

Bărcile şi hidrobicicletele de pe lacul din zona Gării Sfântu Gheorghe, date în folosinţă în weekend