Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Noua clădire a Unităţii de Primiri Urgenţe din Sfântu Gheorghe a devenit operaţională

Noua clădire a Unităţii de Primiri Urgenţe din Sfântu Gheorghe a devenit operaţională
Foto: Tamás Sándor

Publicat de Stan Lucian, 25 august 2025, 15:53 / actualizat: 26 august 2025, 14:29

Noua clădire a Unităţii de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean din Sfântu Gheorghe a devenit operaţională în această dimineaţă, în urma finalizării unui proiect de extindere şi modernizare finanţat din fonduri europene şi ale Consiliului Judeţean Covasna.

Investiţia totală s-a cifrat la circa 2 milioane de euro, din care aproape 5 milioane de lei au fost asiguraţi de către CJ Covasna.

Prin acest proiect, suprafaţa UPU a fost extinsă de la 320 de metri pătraţi la aproape 1.000 de metri pătraţi, fiind construit un corp nou de clădire cu spaţii moderne pentru investigaţii radiologice, CT, resuscitare, ortopedie, pediatrie şi terapie intensivă.

Unitatea permite tratarea simultană a 10 pacienţi şi preluarea în paralel a şase ambulanţe, într-o zonă special amenajată pentru transferul pacienţilor.

În prezent, în cadrul UPU Sfântu Gheorghe lucrează opt medici specialişti, 25 de asistenţi medicali, un asistent social şi şase infirmieri, aici fiind trataţi anual peste 41.000 de pacienţi.

Sursa: AGERPRES

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Social duminică, 21 iunie 2026, 12:21

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș intervin, în această dimineață, la un accident rutier produs pe DN 1, la ieșirea din...

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:17

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România

Decizia a fost luată în contextul în care și în acest an este marcată Ziua podului. Astfel, autoturismele, inclusiv vehiculele rutiere cu cel...

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Social vineri, 19 iunie 2026, 17:36

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi în comuna harghiteană Joseni, în cadrul celei de-a treia acţiuni de inelare a berzelor de mai...

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 16:00

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș

Membrii lotului de descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș au obținut, de curând,...

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 12:51

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului, a anunţat...

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:58

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii

Un al doilea urs în mai puţin de o lună a fost împuşcat, aseara, în cartierul Valea Cetăţii din municipiul Braşov. Este una dintre zonele...

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:18

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie

Între orele 16:30 – 17:30 membrii organizației vor picheta sediul Autorității Vamale Române din București. Acțiunea se va desfășura...

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie
Social joi, 18 iunie 2026, 19:14

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual

Numărul cetăţenilor proveniţi din state din afara Uniunii Europene care locuiesc şi muncesc în judeţul Harghita este în continuă creştere,...

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual