Olimpia CSU Braşov a pierdut onorabil pe terenul liderei, Sepsi Sf. Gheorghe

Olimpia CSU Brașov a pierdut partida disputată în deplasare, cu ACS Sepsi Sfântu Gheorghe, din Liga Naţională de baschet feminin. Scorul reflectă însă faptul că meciul a fost strâns, iar fetele pregătite de Dan Calalncea au ţinut aproape de lidera clasamentului şi au avut o prestaţie aplaudată : 81-74 (20-17, 17-21, 23-14, 21-22). Jucătoarele de la Olimpia CSU Braşov au demonstrat pe teren că diferența de valoare între cele două echipe este aproape inexistentă. De remarcat că Olimpia CSU a condus la pauza mare, după al doilea ,,sfert” de excepţie, adjudecat, cu 21-17!

În sfertul trei jocul a fost echilibrat, dar pe final brașovencele au pierdut șase mingi la rând și au permis echipei gazdă să se distanțeze pe tabela de marcaj. În ultimul sfert s-a mers,, cap la cap” și, cu un minut înainte de final, Sepsi Sfântu Gheorghe avea opt puncte avans pe tabela de marcaj. Atunci, Mitov a marcat de trei puncte pentru Olimpia CSU Braşov și diferența era de cinci puncte în favoarea gazdelor, cu 40 de secunde înainte de final. Din păcate, lipsa de prospețime pe final de meci și-a spus cuvântul și echipa din Sfântu Gheorghe s-a impus, iar spectatorii au răsuflat ușurați.

Pentru „olimpice” au marcat Britney Jones 27 de puncte, Zorica Mitov 13, Sonia Ursu și Natașa Bucevac câte 12 puncte fiecare și Carla Bartee 10 puncte. De partea cealaltă, au înscris Murphy 26 de puncte, Harrison 20, Annemarie Părău 14, Marshall 9, Pășcălău 8 și Jeffery 4 puncte. Partida de la Sfântu Gheorghe a fost o excelentă propagandă făcută baschetului feminin, observatorul partidei, Marius Marinescu, declarând la final că a fost cel mai bun joc de baschet feminin pe care l-a văzut în acest sezon al întrecerii interne. Brașovul a pierdut această confruntare dar a câștigat o echipă. Fetele de la Olimpia CSU Brașov, calificate deja în play-off-ul campionatului, vor juca în runda următoare, miercuri, în deplasare cu Universitatea Cluj.

Sursa: Dorin Duşa