Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Organizație interprofesională pentru lapte, decisă la Tg. Mureș

Radio România Mureș
Foto: Foto: Cristina Bulbescu

Publicat de MIRELA ROTAR, 22 martie 2018, 17:35

Reprezentanții fermierilor din toată țara au început demersuri astăzi, la Tîrgu-Mureș, în cadrul întâlnirii anuale a crescătorilor de bovine din România, pentru a se organiza, împreună procesatorii de lapte din România, într-o asociație interprofesională.
Această organizație ar putea lua ființă până în toamna acestui an, spune președintele Asociației Crescătorilor de Bovine din județul Mureș, Iacob Boca:

Trebuie să facem neapărat o organizație, OIPA, în care să fim parteneri producătorii și procesatorii de lapte. Sunt de acord și procesatorii. Sunt niște pași de făcut, eu și cu președintele ne ocupăm de treaba asta, legislația e dată și o să ne organizăm cu ajutorul lui Dumnezeu și cu un pic de ambiție. Făcând organizația asta interprofesională vom putea discuta un pic altfel. Noi, producătorii, o să le vindem laptele fabricilor românești. Ce-i în plus și nu-l iau ei, poate îl dăm și la alții. Îi susținem pe ei tot timpul anului, ei își pot face un plan de afaceri real dar când lor le merge foarte bine trebuie să ne meargă și nouă măcar bine.”

Înființarea unei astfel de organizații este mai mult decât necesară, mai ales din cauza politicii multinaționalelor, spune Iacob Boca:

Toate fabricile ne amenință că iau laptele de afară cu 1 leu, cu 1 leu 20. Când zic asta, înseamnă că au siguranță și nu mai discută cu noi prea tare. Multinaționala vine toamna, mărește prețul cu 30-50 de bani în plus, numai să obțină lapte că au nevoie când nu este lapte în Europa, și acum primăvara vin cu notificarea că scad prețul la lapte. Cine poate să-i combată? Nu le poate face nimeni nimic. Și acum ne lasă pe drumuri și mergem la procesatorii români. Ei ne spun: ”n-ai venit azi-toamnă la noi, noi îți dăm acum atât” și nu poți să-i condamni că atunci când au avut nevoie de lapte nu le-am dat și acum ne înghesuim la ei.”

Cei mai vulnerabili din cauza prețurilor impuse de fabricile străine sunt micii producători. Din cauza costurilor mari și a lipsei de predictibilitate a prețului la lapte, mulți dintre fermierii români se află la limita subzistenței.
Revine președintele Asociației Crescătorilor de Bovine din județul Mureș, Iacob Boca:

Fiind ușor de manipulat fermierii dacă sunt singuri și neorganizați, atunci vor păți. Noi încercăm să-i organizăm și să ne implicăm pe toate zonele județului și a județelor, ca Federație, să-i adunăm și să facă centre de colectare mai mari. Pe zona montană, acum se lucrează la asta pentru că acolo e dezastru. Săracii, trebuie să aducă laptele din vârful muntelui măcar până la un drum de acces. Iar oamenii aceia care au o fermă de 10-15-30 de vaci lucrează în familie, lucrează 10-50 de hectare de pământ, își mai poartă copiii la școală, ei trebuie să-și câștige existența de pe o zi pe alta. Dar sunt fluctuațiile astea mari, azi e laptele 1,20, mâine e 70 de bani. Nu le dă nici o siguranță. Un plan de afaceri se face pe măcar 5 ani, eu așa știu.”

Astfel de organizații interprofesionale mai funcționează sub egida Ministerului Agriculturii, în mai multe domenii, precum producerea și procesarea cărnii de porc, pentru carnea de pasăre și ouă, pentru cereale, în domeniul viticol și al conservelor.

Cristina Bulbescu

Dronele au devenit un instrument esenţial în intervenţiile Salvamont Harghita
Social joi, 25 iunie 2026, 19:49

Dronele au devenit un instrument esenţial în intervenţiile Salvamont Harghita

Dronele sunt utilizate tot mai frecvent de echipele Salvamont Harghita în operaţiunile de căutare şi salvare, contribuind atât la localizarea...

Dronele au devenit un instrument esenţial în intervenţiile Salvamont Harghita
Preşedintele CJ Harghita solicită sprijinul Comisiei Europene pentru gestionarea problemei urşilor
Social joi, 25 iunie 2026, 18:28

Preşedintele CJ Harghita solicită sprijinul Comisiei Europene pentru gestionarea problemei urşilor

Consiliul Judeţean Harghita a anunțat că în perioada ianuarie-iunie 2026 au fost emise 148 de mesaje RO-ALERT privind prezenţa urşilor în...

Preşedintele CJ Harghita solicită sprijinul Comisiei Europene pentru gestionarea problemei urşilor
Salariul afișat rămâne excepția pe piața muncii, în ciuda obligației legale
Social joi, 25 iunie 2026, 17:00

Salariul afișat rămâne excepția pe piața muncii, în ciuda obligației legale

La mai bine de două săptămâni de la intrarea în vigoare a obligației legale privind transparența salarială, doar 40% dintre locurile de...

Salariul afișat rămâne excepția pe piața muncii, în ciuda obligației legale
6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară majoră
Social joi, 25 iunie 2026, 15:51

6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară majoră

6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară major, arată datele unui studiu național CURS. Deși sunt conștienți de...

6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară majoră
Social joi, 25 iunie 2026, 15:50

Ziua drapelului va fi marcată și la Târgu Mureș

Evenimentul include tradiționala slujbă religioasă de sfințire a drapelului și ceremonii militare. Manifestările solemne vor avea loc mâine,...

Ziua drapelului va fi marcată și la Târgu Mureș
Social joi, 25 iunie 2026, 14:35

Protest al angajaţilor Operei Brașov

Un nou protest al angajaţilor Operei Braşov a avut loc azi. De data aceasta zeci de angajaţi s-au adunat în curtea instituţiei, unde au...

Protest al angajaţilor Operei Brașov
Social joi, 25 iunie 2026, 10:35

Sistemul anti-dronă pus la dispoziție de SUA, operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României

Ministrul apărării naționale, Radu Miruță, a explicat că acest sistem performant are un radar de joasă altitudine, senzori electro-optici,...

Sistemul anti-dronă pus la dispoziție de SUA, operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Social joi, 25 iunie 2026, 08:25

Noul spital al UMFST, redenumit oficial Spitalul Clinic Universitar ‘George Emil Palade’

Noul spital al Universităţii de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie ‘George Emil Palade’ din Târgu Mureş, primul Smart...

Noul spital al UMFST, redenumit oficial Spitalul Clinic Universitar ‘George Emil Palade’