Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Organizație interprofesională pentru lapte, decisă la Tg. Mureș

Radio România Mureș
Foto: Foto: Cristina Bulbescu

Publicat de MIRELA ROTAR, 22 martie 2018, 17:35

Reprezentanții fermierilor din toată țara au început demersuri astăzi, la Tîrgu-Mureș, în cadrul întâlnirii anuale a crescătorilor de bovine din România, pentru a se organiza, împreună procesatorii de lapte din România, într-o asociație interprofesională.
Această organizație ar putea lua ființă până în toamna acestui an, spune președintele Asociației Crescătorilor de Bovine din județul Mureș, Iacob Boca:

Trebuie să facem neapărat o organizație, OIPA, în care să fim parteneri producătorii și procesatorii de lapte. Sunt de acord și procesatorii. Sunt niște pași de făcut, eu și cu președintele ne ocupăm de treaba asta, legislația e dată și o să ne organizăm cu ajutorul lui Dumnezeu și cu un pic de ambiție. Făcând organizația asta interprofesională vom putea discuta un pic altfel. Noi, producătorii, o să le vindem laptele fabricilor românești. Ce-i în plus și nu-l iau ei, poate îl dăm și la alții. Îi susținem pe ei tot timpul anului, ei își pot face un plan de afaceri real dar când lor le merge foarte bine trebuie să ne meargă și nouă măcar bine.”

Înființarea unei astfel de organizații este mai mult decât necesară, mai ales din cauza politicii multinaționalelor, spune Iacob Boca:

Toate fabricile ne amenință că iau laptele de afară cu 1 leu, cu 1 leu 20. Când zic asta, înseamnă că au siguranță și nu mai discută cu noi prea tare. Multinaționala vine toamna, mărește prețul cu 30-50 de bani în plus, numai să obțină lapte că au nevoie când nu este lapte în Europa, și acum primăvara vin cu notificarea că scad prețul la lapte. Cine poate să-i combată? Nu le poate face nimeni nimic. Și acum ne lasă pe drumuri și mergem la procesatorii români. Ei ne spun: ”n-ai venit azi-toamnă la noi, noi îți dăm acum atât” și nu poți să-i condamni că atunci când au avut nevoie de lapte nu le-am dat și acum ne înghesuim la ei.”

Cei mai vulnerabili din cauza prețurilor impuse de fabricile străine sunt micii producători. Din cauza costurilor mari și a lipsei de predictibilitate a prețului la lapte, mulți dintre fermierii români se află la limita subzistenței.
Revine președintele Asociației Crescătorilor de Bovine din județul Mureș, Iacob Boca:

Fiind ușor de manipulat fermierii dacă sunt singuri și neorganizați, atunci vor păți. Noi încercăm să-i organizăm și să ne implicăm pe toate zonele județului și a județelor, ca Federație, să-i adunăm și să facă centre de colectare mai mari. Pe zona montană, acum se lucrează la asta pentru că acolo e dezastru. Săracii, trebuie să aducă laptele din vârful muntelui măcar până la un drum de acces. Iar oamenii aceia care au o fermă de 10-15-30 de vaci lucrează în familie, lucrează 10-50 de hectare de pământ, își mai poartă copiii la școală, ei trebuie să-și câștige existența de pe o zi pe alta. Dar sunt fluctuațiile astea mari, azi e laptele 1,20, mâine e 70 de bani. Nu le dă nici o siguranță. Un plan de afaceri se face pe măcar 5 ani, eu așa știu.”

Astfel de organizații interprofesionale mai funcționează sub egida Ministerului Agriculturii, în mai multe domenii, precum producerea și procesarea cărnii de porc, pentru carnea de pasăre și ouă, pentru cereale, în domeniul viticol și al conservelor.

Cristina Bulbescu

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
Social marți, 23 iunie 2026, 08:54

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov

Aceștia au transmis sâmbătă un mesaj public prin care şi-au exprimat îngrijorarea faţă de situaţia din instituţie. Directorul Operei...

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Social luni, 22 iunie 2026, 19:53

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială

La Sibiu, ploaia torențială din această după-amiază a dus la inundarea mai multor curți și subsoluri. Potrivit Inspectoratului pentru...

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Intervenții ale pompierilor mureșeni
Social luni, 22 iunie 2026, 17:46

Intervenții ale pompierilor mureșeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș au gestionat patru misiuni pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice. Pentru...

Intervenții ale pompierilor mureșeni
Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 16:51

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată

Sindicaliştii din învăţământ acuză guvernanţii de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfăşurarea Evaluării naţionale, ceea...

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 14:40

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie

Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape...

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:38

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe

Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autorităţile menţin activă o capcană...

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe
Social luni, 22 iunie 2026, 14:37

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita

Autorităţile din Harghita îi îndeamnă pe turişti să descopere oferta turistică, culturală şi gastronomică a judeţului şi să îşi...

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita
Social luni, 22 iunie 2026, 12:00

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS

Asta după ce în spațiul public au apărut informații privind analizarea de către Curtea Constituțională a legalității acestei măsuri....

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS