Primăria Sf. Gheorghe va achiziţiona o fabrică și un stadion dezafectate
Publicat de Rotar Mirela, 5 decembrie 2024, 12:00
Terenurile şi imobilele, situate la intrarea în municipiu dinspre Braşov, sunt nefolosite de mai multă vreme, iar autorităţile locale intenţionează să le reabiliteze şi să le introducă în circuitul public.
Valoarea totală a achiziției este de 913.000 de euro, iar suma va fi achitată în două tranşe, prima până pe 31 decembrie, iar restul până în martie 2025, precizează viceprimarul Toth Birtan Csaba:
,,Achiziționăm din două motive, existența unei baze sportive ce a funcționat sub denumirea de Stadionul Electro, care cuprinde două terenuri de fotbal și alte terenuri, în stare bună și degradate, dar pe care se poate amenaja o bază sportivă. De asemenea o fostă clădire industrială pe trei nivele, să rezolvăm probleme mai vechi ale municipalității și anume am putea amplasa acolo o arhivă, respectiv locuri de depozitare de care ducem lipsă, fiindcă avem foarte multe obiecte care sunt folosite ocazional.”
În ultimul deceniu, Primăria Sf. Gheorghe a cumpărat şi alte clădiri neutilizate, printre acestea numărându-se şi fosta Fabrică de ţigarete, precum și fostul hotel Bodoc.
Autor: Valeriu Russu