Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Principalele probleme ale antreprenorilor români rămân lipsa forţei de muncă, a infrastructurii necesare şi birocraţia excesivă

Radio România Mureș

Publicat de Corina Muntean, 6 februarie 2020, 11:00

Aceste bariere sunt greu de depăşit în condițiile inexistenței unei viziuni şi a unei implicări a tuturor membrilor Guvernului, aspecte care au fost comunicate chiar premierului de comunitatea oamenilor de afaceri.

Exodul masiv al forţei de muncă tinere, lipsa infrastructurii şi birocraţia excesivă s-au numărat printre problemele ridicate de antreprenori la prima şedinţă a conducerii Consiliului Naţional a Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR) din acest an. Întâlnirea a avut ca scop stabilirea priorităţilor si direcţiilor de acţiune din 2020 pentru mediul de afaceri precum şi identificarea celor mai importante probleme cu care se confruntă antreprenorii din ţară. La întâlnire a participat şi prim-ministrul României, Ludovic Orban, căruia i s-a cerut să impună obligativitatea întâlnirilor periodice cu mediul de afaceri.

Printre problemele ridicate de către antreprenori s-au numărat următoarele: exodul masiv al forţei de muncă tinere, lipsa infrastructurii ca principal obstacol în dezvoltarea business-urilor, separarea atribuţiilor de control din industria alimentară, reorganizarea administraţiilor portuare, taxarea pe muncă, înfiinţarea unui fond ‘capital de risc’ în vederea finanţării înfiinţării de start-up-uri inovative, birocraţia excesivă sau regândirea structurii anului şcolar şi a vacanţelor în funcţie de necesităţile economice. În cadrul întâlnirii au fost prezenţi aproximativ 80 de antreprenori, reprezentanţi ai structurilor de IMM-uri din toată ţara, precum si asociaţii membre ale tinerilor antreprenori, femeilor antreprenor, grupuri de acţiune locală sau asociaţii profesionale.

Florin Jianu, preşedintele CNIPMMR, a arătat că poate oferi suportul în identificarea unor soluţii de digitalizare, eficientizare şi simplificare în cadrul iniţiativei ”Romania Tech Nation” derulată sub Înaltul Patronaj al Preşedintelui României. Totodată, el a reiterat importanţa parteneriatului public-privat pe diverse tipuri de acţiuni ca principal vector în rezolvarea limitărilor pe care mediul public îl are odată cu dezvoltarea unui număr ridicat de noi competenţe. Premierul Ludovic Orban a declarat că Guvernul doreşte să fie un partener al mediului de afaceri, pentru că are nevoie de o susţinere reală din partea antreprenoriatului din ţară şi de un parteneriat puternic cu antreprenorii şi că îşi doreşte reformarea sistemului public prin introducerea spiritului antreprenorial inclusiv în administraţie.

De la intenţie şi declaraţie până la fapt este însă cale lungă, întrucât, deocamdată nu s-a schimbat nimic în abordare, iar sistemul public este dominat în continuare de factorul politic şi nu de spiritul antreprenorial bazat pe competenţe şi implicare.

Autor: Virgil Natea

Editor: Corina Muntean

Rubrica Buzunare pline este o rubrică de profil economic realizată de Virgil Natea. Ea poate fi ascultată la Radio Tg.Mureș, pe frecvențele de 102,9 FM și 98,9 FM, 94,9 FM-Borsec, de luni până vineri, în emisiunea Pulsul Zilei, la ora 11,40 și, în reluare, în emisiunea Sens unic la ora 16,45.

Sursa: www.agerpres.ro

Sprijin pentru producătorii de miere
Economic luni, 22 iunie 2026, 16:00

Sprijin pentru producătorii de miere

Apicultorii pot depune până la 31 iulie 2026 cererile de plată pentru intervenţiile finanţate prin Planul Strategic 2023 – 2027, la o...

Sprijin pentru producătorii de miere
Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Economic duminică, 21 iunie 2026, 11:25

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS

Producţia de gaze naturale a României a scăzut uşor în primele patru luni ale anului, cu 1% faţă de aceeaşi perioadă din 2025, ajungând la...

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
Economic joi, 18 iunie 2026, 08:11

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii

Potrivit cursului anunţat de BNR, moneda europeană valorează 5 lei şi 23 de bani, sub recordul istoric din 6 mai, atunci când euro a atins...

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro