Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Producătorii români de vinuri s-au adaptat noilor condiţii

Radio România Mureș

Publicat de Corina Muntean, 17 noiembrie 2020, 11:04

Producătorii români de vinuri, dar şi retailerii care comercializează astfel de produse, susţin că au învăţat din pandemie să se adapteze noilor condiţii. Un mare accent a fost pus, mai mult ca oricând, pe interacţiunea cu clienţii în mediul online.

În plină criză economică cauzată de pandemia de coronavirus, industria românească a vinului şi-a readaptat afacerile, punând accent masiv pe vânzări online şi pe exporturi.

Pe de altă parte, jucătorii din industrie susțin la unison faptul că au fost afectaţi de problemele cu care s-a confruntat şi se confruntă sectorul HoReCa în această perioadă, și s-au focusat mai mult pe partea de retail, pe export masiv și pe online unde a fost triplat numărul de magazine virtuale. Partea aceasta de export a fost o soluţie salvatoare şi cumva pandemia a fost pentru noi plină de oportunităţi. Situaţia din HoReCa ne-a afectat, dar nu într-o măsură în care să ne destabilizeze. Dacă anul trecut vindeam zero la export, anul acesta sperăm să închidem undeva la 7 – 10% din cifra de afaceri per total, spune Rareş Florea, CEO Domeniile Avereşti.

În acelaşi context al adaptării afacerilor la vremurile actuale, directorul de marketing al Cramelor Cotnari, Ştefan Chiriţescu, a apreciat la o conferință dedicată vinurilor și organizată de ZF. că nu a fost un an rău pentru industria de profil. ”Este anul în care am vândut cele mai multe sticle din vinotecă prin intermediul online, ceea ce arată puterea acestui mediu.”, a spus Chiriţescu. La rândul său, Andreea Micu, proprietar Avincis, a atras atenţia că este foarte dificil în această perioadă un sprijin pentru HoReCa, și, în același timp, ca producătorii de vinuri să supravieţuiască.

Mihai Bălănescu, director naţional de vânzări la Jidvei:

Pentru noi, canalele online au cunoscut o creştere foarte mare, iar vânzările din acest an s-au dublat, chiar s-au triplat faţă de anul trecut. De asemenea, zona de retail a cunoscut o creştere semnificativă, a subliniat antreprenoarea. În ceea ce priveşte preferinţele românilor pentru vinuri, există o reticenţă a consumatorului în a testa produse noi, majoritatea preferând branduri şi etichete cunoscute. Noi aveam o prezenţă bună în online şi înainte de pandemie, dar de când a început pandemia online-ul a devenit mai important. Am investit mai mult în promovarea site-urilor, precum şi în promoţii mai atractive pentru consumatori.

Şi retailerii au fost nevoiţi să se adapteze noului comportament al consumatorilor și a blocajului de CashFlow din domeniul HORECA, rezultat din perioada de restricţii cauzate de pandemia de COVID-19, constatându-se în această perioadă o creștere a cererii pe partea de vinuri premium. O industrie care reușește să rămână pe linia de plutire, dar nu se știe până când.

Autor: Virgil Natea

Editor: Corina Muntean

Rubrica Buzunare pline este o rubrică de profil economic realizată de Virgil Natea. Ea poate fi ascultată la Radio Târgu Mureș, pe frecvențele de 102,9 FM și 98,9 FM, 94,9 FM-Borsec, de luni până vineri, în emisiunea Pulsul Zilei, la ora 11,40 și, în reluare, în emisiunea Sens unic la ora 16,45.

Sprijin pentru producătorii de miere
Economic luni, 22 iunie 2026, 16:00

Sprijin pentru producătorii de miere

Apicultorii pot depune până la 31 iulie 2026 cererile de plată pentru intervenţiile finanţate prin Planul Strategic 2023 – 2027, la o...

Sprijin pentru producătorii de miere
Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Economic duminică, 21 iunie 2026, 11:25

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS

Producţia de gaze naturale a României a scăzut uşor în primele patru luni ale anului, cu 1% faţă de aceeaşi perioadă din 2025, ajungând la...

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
Economic joi, 18 iunie 2026, 08:11

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii

Potrivit cursului anunţat de BNR, moneda europeană valorează 5 lei şi 23 de bani, sub recordul istoric din 6 mai, atunci când euro a atins...

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro