Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Protest al angajaților firmei de salubritate din Tg. Mureș

Radio România Mureș
Foto: Foto: Radio Tg.Mures/Valeriu Russu

Publicat de Rotar Mirela, 18 octombrie 2022, 16:37 / actualizat: 19 octombrie 2022, 10:39

Aproximativ 50 de angajați ai firmei de salubritate din Tg.Mureș au protestat astăzi, între orele 14.00 și 16.00, în fața Prefecturii. Oamenii sunt nemulțumiți de faptul că de la venirea noii firme au primit salariile promise doar pe o lună, după care au rămas cu salariul minim pe economie.

Liderul protestatarilor, Szasz Petru:

Prima dată ne-au dat un salariu de 2100 de lei, dar doar în prima lună, iar după aceea nu ne-au mai dat ce au promis. Și sporurile trebuiau să ni le dea, pe când ei oferă doar 1600 de lei și nu sunt plătite nici orele suplimentare. Nu suntem împotrivă să ne scadă banii, că doar noi am luat creditele. Dar să ne ia 50 la sută, nu 70-80 la sută! Protestul nu are legătură cu conturile poprite, noi avem problemă cu salariile. Oamenii sunt de acord ca din suma intrată în contul personal să fie scăzută datoria, conform legii, dar suma care intră în cont nu e suma pe care ei au negociat-o. Ieri am discutat cu reprezentanții firmei și nu au fost de acord cu mărirea salariilor, ba chiar am fost amenințați că, dacă nu ne convine, o să ne dea afară pe toți și vor aduce deținuții.

Reprezentanții Primăriei Tg.Mureș spun că printre cei care au ieșit azi în stradă se numără și angajați ai firmei de salubritate ale căror conturi sunt blocate din cauza datoriilor acumulate.

Purtătorul de cuvânt al Primăriei, Cristina Pruteanu:

Primarul Soós Zoltán a avut, ieri, o întâlnire la sediul Primăriei cu reprezentanții firmei de salubritate și cu reprezentanții romilor din Valea Rece, pentru a discuta problemele legate de plata salariilor unora dintre angajații firmei de salubritate publică stradală. Întâlnirea a avut ca rezultat o soluție de compromis. Reprezentanții firmei de salubritate au fost de acord să discute cu executorii judecătorești, cu condiția ca angajații în cauză să-și plătească datoriile restante, și se va încerca și o mediere, pentru ca o parte a salariilor să poată fi disponibilă.

Șeful punctului de lucru Tg. Mureș al firmei de salubritate, Cătălin Șaguna, contrazice Primăria Tg. Mureș și susține că ei nu au promis oamenilor că vor vorbi cu executorii judecătorești să le rezolve problemele:

Problemele nu sunt la noi, ci la ei, noi le dăm salariile la zi. S-au respectat termenii negociați la angajare, doar că ei au probleme foarte mari cu executorii și cu băncile. Au făcut credite nelimitat, și automat au venit popriri și de la bancă și de la executor. Noi le dăm salariile prin card și ei ne forțează ba să le plătim salariile cash, ba să ne ducem noi să vorbim cu executorii. Nu am promis nimic, cu toate că și domnul primar a susținut că am fi promis ceva. Nu am promis că vorbesc eu cu executorul, nu e treaba mea, eu nu pot să fac asta.

Primarul Soós Zoltán spune că firma are probleme de personal, motiv pentru care nu a reușit să asigure corespunzător curățenia pe mai multe străzi din municipiu. Dacă lucrurile nu se vor schimba în perioada următoare, contractul cu această firmă va fi reziliat, a declarat pentru Radio Tg.Mureș primarul din Tg.Mureș:

Există un contract ferm, pe care trebuie să îl respecte noul operator. Acesta, chiar dacă a întâmpinat dificultăți la intrarea pe piața târgumureșeană, este evident că are probleme de organizare. Noi i-am avertizat (pe reprezentanții lui, n.n.) și am amendat deja firma de două ori pentru neefectuarea serviciului. Dacă în continuare nu reușesc să se mobilizeze, probabil va urma rezilierea contractului. În cel mai rău caz, dacă se reziliază contractul, probabil vom ajunge la proces, ca să clarificăm situația plăților pentru serviciul efectuat sau neefectuat. În paralel, vom reporni o altă licitație, mai întâi pe o perioadă de 6 luni, iar apoi se va porni și o procedură pe patru ani, ca să avem un operator  stradal.

La finele lunii iunie, o firmă de salubritate din Cluj-Napoca a preluat activitatea de curățenie stradală la Tg.Mureș, fiind a treia în ultimii doi ani. Pentru că nu și-a îndeplinit obligațiile contractuale, în august a fost amendată de Primărie cu 30.000 de lei.

Valeriu Russu

La Sibiu s-a deschis astăzi oficial Bursa de Spectacole, în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru
Eveniment luni, 22 iunie 2026, 16:30

La Sibiu s-a deschis astăzi oficial Bursa de Spectacole, în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru

Timp de 4 zile, participanţii vor avea posibilitatea să îşi promoveze proiectele artistice şi să stabilească parteneriate în domeniul artelor...

La Sibiu s-a deschis astăzi oficial Bursa de Spectacole, în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru
Epicentrul gastronomiei transilvănene s-a mutat, la acest final de săptămână, la Tg.Mureș
Eveniment duminică, 21 iunie 2026, 14:41

Epicentrul gastronomiei transilvănene s-a mutat, la acest final de săptămână, la Tg.Mureș

După mai multe ediții de succes desfășurate în locații precum Ghimeș, Salina Praid, castelul din Gilău sau Budapesta, festivalul „Taste of...

Epicentrul gastronomiei transilvănene s-a mutat, la acest final de săptămână, la Tg.Mureș
Târgul Fetelor de la Gurghiu revine la sfârșitul lunii iunie
Eveniment vineri, 19 iunie 2026, 13:00

Târgul Fetelor de la Gurghiu revine la sfârșitul lunii iunie

Una dintre cele mai cunoscute sărbători tradiționale de pe Valea Gurghiului, Târgul Fetelor de la Gurghiu, va avea loc în perioada 27-28 iunie....

Târgul Fetelor de la Gurghiu revine la sfârșitul lunii iunie
Expoziţii, la Noaptea Muzeelor de la Sfântu Gheorghe
Eveniment vineri, 19 iunie 2026, 12:30

Expoziţii, la Noaptea Muzeelor de la Sfântu Gheorghe

Evenimentele vor avea loc în noaptea de sâmbătă, 20 iunie, în trei locații: la Centrul de Artă din Transilvania, la Spaţiul de Expoziţional...

Expoziţii, la Noaptea Muzeelor de la Sfântu Gheorghe
Eveniment joi, 18 iunie 2026, 14:59

Teatrul Național Radiofonic – Radio România, prezent la FITS 2026

Teatrul Național Radiofonic este prezent la Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, ajuns la cea de-a 33-a ediţie, care se va...

Teatrul Național Radiofonic – Radio România, prezent la FITS 2026
Eveniment miercuri, 17 iunie 2026, 14:06

Explozie urmată de incendiu într-un bloc din Odorheiu Secuiesc

O explozie urmată de incendiu la etajul 1 al unui bloc cu patru etaje s-a produs în odorheiu Secuiesc în urmă cu puțin timp. La fața locului...

Explozie urmată de incendiu într-un bloc din Odorheiu Secuiesc
Eveniment miercuri, 17 iunie 2026, 13:53

Incendiu cu mari degajări de fum la un depozit de legume-fructe din Tg.Mureș

Pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Târgu Mureș au fost solicitați cu puțin timp în urmă să intervină în municipiul...

Incendiu cu mari degajări de fum la un depozit de legume-fructe din Tg.Mureș
Eveniment miercuri, 17 iunie 2026, 13:42

Un nou protest spontan la Fabrica de Arme Cugir

Sute de angajaţi ai Fabricii de Arme Cugir au întrerupt activitatea miercuri, pentru câteva ore, după ce nu şi-au primit salariile la începutul...

Un nou protest spontan la Fabrica de Arme Cugir