Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Reghinul va avea, în premieră, un aparat RMN

Reghinul va avea, în premieră, un aparat RMN
Foto: Freepik.com

Publicat de Stan Lucian, 7 mai 2026, 14:51

Acesta va deveni funcțional în toamna acestui an, la Spitalul Municipal „Dr. Eugen Nicoară”.

Echipamentul de imagistică prin rezonanță magnetică de 1,5 Tesla are o valoare ce depășește 12 milioane de lei, finanțarea fiind asigurată prin Ministerul Sănătății.

Această achiziție reprezintă una dintre cele mai importante modernizări din istoria recentă a unității medicale din Reghin, care e pregătită și cu specialiști în acest sens, a precizat pentru Radio Târgu Mureș managerul unității, Florentina Toncean:

„Este singurul aparat din zona noastră, din Reghin, și din arealul pe care îl deservim. Nici în privat nu există în momentul acesta în Reghin. Noi avem deja contractul, achiziția este deja făcută și undeva până în noiembrie va trebui să realizăm investiția și să pornim investigațiile. Da, avem specialiști și avem atât de la Reghin cât și de la Târgu Mureș. Pacienți avem foarte mult. Noi deservim în jur de 90.000 de pacienți anual.”

Cel mai apropiat aparat RMN funcțional se află în centrul universitar Târgu Mureș. Astfel de echipamente există atât în spitalul public, cât și în mai multe spitale sau clinici private, însă pacienții trebuie să parcurgă pentru investigație o distanță de cel puțin 35 de kilometri.

Spitalul Municipal Reghin a lansat, în toamna anului trecut, procedura de achiziție publică pentru echipamentul RMN, procedură publicată în Sistemul Electronic de Achiziții Publice.

Autor: Cristina Bulbescu

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 08:07

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital

Șapte persoane din județul Harghita au avut nevoie aseară de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome specifice unei posibile...

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși