Rețelele de socializare pentru copii, tot mai aproape de interdicție în unele țări
Publicat de Stan Lucian, 22 ianuarie 2026, 16:23
În Australia, începând cu luna decembrie a anului trecut, persoanele sub 16 ani nu mai au acces la principalele platforme de socializare, precum Facebook, TikTok sau Instagram, dar nici la alte platforme online comunitare, precum YouTube sau Reddit.
Și Franţa ia în calcul măsuri similare pentru persoanele sub 15 ani, mai multe proiecte de lege fiind aşteptate în săptămânile următoare, dar în România lipsesc inițiativele ferme de acest gen.
Cei care militează pentru limitarea accesului minorilor la rețele de socializare motivează riscurile multiple: hărțuire, algoritmi care favorizează compararea permanentă, expunerea la conținuturi violente sau sexuale.
Amenințările sunt recunoscute și de autorități, care fac apeluri repetate către tineri și părinți.
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Mureș, inspector principal de poliție Alexandra Luca:
„Dincolo de aparența de divertisment și socializare, acesta ascunde riscuri reale pe care de multe ori nu le conștientizează. Vorbim despre provocări periculoase promovate pe rețelele de socializare, despre persoane care își ascund adevărata identitate și încearcă să câștige încrederea minorilor, despre distribuirea necontrolată a imaginilor personale sau despre presiunea de a obține validare prin expunere excesivă. Tinerii nu au întotdeauna capacitatea de a evalua consecințele acestor situații, iar o decizie luată în câteva secunde poate avea urmări serioase și pe termen lung.”
Părinții i-ar putea feri pe copii de aceste amenințări dacă s-ar implica mai mult în viața celor mici, a completat pentru Radio Târgu Mureș Alexandra Luca:
„Rolul părinților este esențial. Supravegherea activității online a copiilor, dialogul constant cu aceștia și stabilirea unor limite clare privind utilizarea aplicațiilor și rețelelor de socializare reprezintă măsuri simple, dar foarte eficiente, de prevenire. Recomandăm părinților să fie atenți nu doar la timpul petrecut de copii pe telefon, ci mai ales la conținutul pe care îl accesează și la persoanele cu care interacționează în mediul virtual..”
Până la o reglementare clară a accesului tinerilor în mediul online, societatea civilă încearcă să vină în sprijinul părinților.
Asociația eLiberare a lansat recent ghidul „Părinți în era digitală: Cum să discutăm cu copiii și adolescenții despre pericolele internetului?”, disponibil acum și în limba maghiară.
Ghidul prezintă cele mai frecvent întâlnite forme de abuz și exploatare online, atât la copiii între 7 și 11 ani, cât și la adolescenții între 12 și 17 ani.
De asemenea, ghidul oferă sugestii de conversații cu copiii sau adolescenții despre pericolele din mediul online, ce pași ar trebui părinții să urmeze atunci când suspectează că ceva nu este în regulă și cum pot să gestioneze situația atunci când a avut loc un abuz sau exploatare online.
Csép Éva Andrea, deputat de Mureș și susținător al inițiativei:
„Este foarte important să ne pregătim pentru ceea ce se așteaptă din partea copiilor pentru viitor. Vorbim despre siguranța internetului în momentul în care dai telefonul în mâna copilului tău, ce responsabilitate ai tu ca părinte? Care sunt pericolele pe care le întâmpină acel copil și poate nu realizează în internet care sunt acele fake profiluri? Cum poți să-ți dai seama tu, ca părinte, cum poți să petreci mai mult timp alături de copilul tău și să te uiți ce consumă pe internet?”
În luna septembrie a anului trecut, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat că ia în considerare implementarea restricțiilor pentru rețelele sociale dedicate copiilor din Uniunea Europeană.
Autor: Raluca Creț