Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Risipa de alimente

Radio România Mureș
Foto: Freepik.com (AI)

Publicat de Corina Muntean, 3 aprilie 2024, 08:58

Dacă vrei să ai mai mulți bani, începe să fii econom. Nu risipi resursele. Începe prin a combate risipa alimentară! Zeci de mii de familii de români aruncă zilnic alimente bune pentru consum. Se pare, potrivit specialiștilor, consumatorii atribuie mai mult însemnătate datelor de pe etichete decât ar trebui, cu referire la termenul de garanție.

Zeci de tone de alimente perfect bune pentru consum sunt aruncate anual la gunoi în SUA, de teama intoxicațiior. Dar datele de expirare și cele recomandate de consum nu reflectă realitatea, iar marii retaileri precum Amazon susțin o propunere care ar putea schimba legislația, scrie www.ziare.com.
De pildă, înainte de a arunca acel lapte de migdale etichetat „bun pentru consum înainte de aprilie 2024”, încearcă testul mirosului, recomandă populației retailerii. Există o mare șansă să fie sigur pentru consum și să poată fi amestecat în smoothie-uri.
Aproape 60 de tipuri de etichete cu expresii diferite apar pe alimente și băuturi în magazinele alimentare din SUA, dar puține oferă informații utile despre calitate sau siguranță. Mesajele mixte i-au zăpăcit pe americani timp de decenii și se estimează că ele sunt responsabile pentru aproximativ 7% din cele 78 de milioane de tone de alimente irosite în toată țara, conform organizației non-profit ReFed.
„Consumatorii atribuie mai mult însemnătate datelor de pe etichete decât ar trebui”, a spus Tori Oto, cercetător la Harvard, în cadrul Clinicii de Drept și Politici Alimentare, citată de Business Insider. „Nu există reglementări federale privind etichetele de dată….”
Lămurirea confuziei poate evita risipa alimentară, poate aduce economii în bani oamenilor și poate ajuta la abordarea crizei climatice.
Gospodăriile sunt responsabile pentru cea mai mare parte a risipei de alimente din SUA, iar Departamentul de Agricultură a estimat că o familie medie de patru persoane pierde aproximativ 1.500 de dolari pe an din alimentele neconsumate. Între timp, alimentele care putrezesc contribuie la aproximativ 58% din emisiile de metan înregistrate la gropile de gunoi.
Tori Oto crede că etichetele ar trebui reduse la două opțiuni: „cel mai bun dacă este utilizat până la data de”, pentru a arăta calitatea produsului, și „de utilizat până la”, pentru a semnala momentul când produsul nu ar mai trebui consumat.
Oto a pledat și pentru o campanie de educație a consumatorilor, mai ales că într-un sondaj realizat în 2016, mai mult de o treime din americani au sugerat că de obicei aruncă alimentele dacă sunt aproape de sau au depășit data de pe ambalaj.
Iar cum România este campioană la cheluielile cu alimentele dar și la risipă alimentară, anual aruncând circa 2,7 milioane de tone, ideea de a economisi bani din mâncare nu este chiar atât de deplasată. Probabil nu ar economisi chiar 1.500 de dolari, dar măcar 1.500 de lei tot ar intra în bugetul familiei.

Autor: Virgil Natea

Editor: Corina Muntean

Rubrica Buzunare pline este o rubrică de profil economic realizată de Virgil Natea. Ea poate fi ascultată la Radio Tg. Mureș, pe frecvențele de 102,9 FM și 98,9 FM, de luni până vineri, în emisiunea Pulsul Zilei, la ora 11,40 și, în reluare, în emisiunea Sens unic la ora 16,45.

Sprijin pentru producătorii de miere
Economic luni, 22 iunie 2026, 16:00

Sprijin pentru producătorii de miere

Apicultorii pot depune până la 31 iulie 2026 cererile de plată pentru intervenţiile finanţate prin Planul Strategic 2023 – 2027, la o...

Sprijin pentru producătorii de miere
Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Economic duminică, 21 iunie 2026, 11:25

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS

Producţia de gaze naturale a României a scăzut uşor în primele patru luni ale anului, cu 1% faţă de aceeaşi perioadă din 2025, ajungând la...

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
Economic joi, 18 iunie 2026, 08:11

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii

Potrivit cursului anunţat de BNR, moneda europeană valorează 5 lei şi 23 de bani, sub recordul istoric din 6 mai, atunci când euro a atins...

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro