România a primit invitaţia de a se alătura Freedom 250, inițiativa prin care SUA promovează la nivel global idealurile sale fondatoare
Publicat de Stan Lucian, 4 iulie 2026, 11:57
Statele Unite marchează astăzi, 4 iulie, 250 de ani de la momentul din 1776, când Congresul Continental a ratificat Declarația de Independență a celor 13 colonii britanice din America de Nord.
Americanii sărbătoresc cu mare fast momentul prin focuri de artificii, parade, jocuri, concursuri și reuniuni de familie.
Președintele Donald Trump a susținut un discurs în Dakota de Sud, unde a asistat la spectacolul de artificii planificat la Muntele Rushmore, emblematicul monument săpat în stâncă și dedicat părinților fondatori ai Statelor Unite.
Cu acest prilej, ambasadorul SUA la București, Darryl Nirenberg, a transmis România invitația de a se alătura Freedom 250, inițiativa prin care Statele Unite promovează la nivel global idealurile sale fondatoare: libertate, democrație și independență.
„Sper că România se va alătura Statelor Unite în celebrarea părinților noștri fondatori, onorând prietenia durabilă dintre poporul american și cel român și încurajând următoarea generație să ducă mai departe cauza libertății în întreaga lume”, se arată în mesajul diplomatului american.
Sursa: RADOR