România părăsește UEFA EURO Under 19

Publicat de Rotar Mirela, 24 iunie 2025, 07:54
Luni, 23 iunie, au avut loc, la București, semifinalele Campionatului European de fotbal pentru jucători sub 19 ani, care este găzduit de țara noastră: Spania – Germania 3-3 și 6-5 după prelungiri, pe Stadionul „Arcul de Triumf” și Olanda – România 3-1 (FOTO), pe Stadionul „Giulești”.
Finala dintre Spania și Olanda se va disputa joi, 26 iunie, de la ora 21:00, pe Stadionul „Giulești” din Capitală.
Unele meciuri de la turneul final UEFA EURO Under 19 au fost găzduite și de alte două arene din România: Stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari și Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești.
Spania este echipa cu cele mai multe trofee continentale la acest nivel (având în vitrină nouă titluri), urmată de Italia, Anglia și Germania (cu câte două cupe).
Autor: Septimiu Cioloboc