România și Slovacia cer o flexibilizare a regulilor privind gestionarea populaţiilor de urs brun
Publicat de Stan Lucian, 23 iunie 2026, 16:03
România şi Slovacia au cerut la o reuniune a miniştrilor agriculturii din Uniunea Europeană, desfăşurată la Luxemburg, o flexibilizare a regulilor privind gestionarea populaţiilor de urs brun.
Ministrul interimar român de resort, Tánczos Barna, a avertizat că înmulţirea urşilor a dus la creşterea numărului de incidente care afectează comunităţile rurale şi fermierii.
România solicită Comisiei Europene un cadru permanent de management al speciei şi posibilitatea unui control bazat pe date ştiinţifice în zonele unde populaţia de urs se află într-o stare favorabilă de conservare.
Demersul a primit sprijin din partea mai multor state membre, iar comisarul european pentru agricultură, Christophe Hansen, a recunoscut necesitatea găsirii unor soluţii mai flexibile.
Discuţiile de la Luxemburg au vizat şi viitorul politicii agricole comune după 2027;
România a pledat pentru o agricultura europeană bine finanţată şi adaptată realităţilor din teren – scrie într-un comunicat al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale.
Sursa: RADOR