Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Salariul de bază de 3.000 de lei în agricultură ar putea atrage forță de muncă, consideră producătorii

Radio România Mureș

Publicat de MIRELA ROTAR, 15 aprilie 2022, 13:33

     Camera Deputaților a votat în calitate de cameră decizională, proiectul de lege care prevede că salariul de bază în domeniul agricol va porni de la 3.000 lei lunar. Votul de miercuri al deputaților a statuat și o scutire de la plata impozitului pe venit şi a contribuţiei pentru asigurările de sănătate pentru angajații din agricultură.

      Din acest motiv, vicepreședintele Federaţiei Naţionale a Sindicatelor ”Agrostar”, Horațiu Raicu, nu se arătă prea entuziasmat de noua lege care, susține el, favorizează mai degrabă industria alimentară. În agricultură se lucrează mai mult cu zilieri, iar Raicu are îndoieli că angajatorii vor reuși să plătească acele salarii:

    E o problemă la care cred că nu s-au gândit, având în vedere că nu se plătesc contribuții, ce se va întâmpla cu oamenii aceștia când vor fi în prag de pensie, ei sunt scutiți de șomaj, exact ca în construcții. Măsurile reale eu le vedeam să scadă presiunea pe produsul finit, nicidecum să te duci pe zona salarială care crește costurile. De fapt, e o măsură care vizează cel mai mult industria alimentară și mai puțin agricultura. Interesant ar fi de văzut câți zilieri sunt în zona agricolă, la care li se face un contract-tip și nu pot fi plătiți sub 100 de lei pe zi, din care se rețin impozitul și sănătatea. Deci e o măsură, hai să-i spunem populistă, pentru că nu se va aplica!

      Pe de altă parte, administratorul unei firme cu activitate agricolă din județul Mureș, Ioan Pop, crede că măsura e binevenită și că îi va fideliza pe angajați, care nu vor mai migra, ca până acum, în construcții:

   Salariul, la 3.000 de lei în agricultură este foarte util, e binevenit, datorită faptului că abia reușim să echilibrăm un pic salariile cu cele din construcții. După ce a apărut în urmă cu un an jumătate – doi acest salariu, s-a produs o migrație a forței de muncă din agricultură spre construcții. Dacă legea se va aplica, atunci va crește netul salariatului cam cu 21-22 %, deci rămân mai mulți bani la oameni în mână. Cel puțin la mine, în firmă, toți oamenii sunt angajați cu carte de muncă.

     Potrivit actului normativ, indemnizaţiile şi facilitaţile din domeniile agricol și alimentar sunt asimilate celor existente deja în domeniul construcţiilor. Sun prevăzute, de asemenea, scutirea cu 10% de la plata impozitului pe salariu, scutirea de la plățile contribuțiilor la asigurările sociale de sănătate și reducerea cotei contribuției de asigurări sociale cu 3,75%.

Valeriu Russu

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
Social marți, 23 iunie 2026, 08:54

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov

Aceștia au transmis sâmbătă un mesaj public prin care şi-au exprimat îngrijorarea faţă de situaţia din instituţie. Directorul Operei...

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Social luni, 22 iunie 2026, 19:53

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială

La Sibiu, ploaia torențială din această după-amiază a dus la inundarea mai multor curți și subsoluri. Potrivit Inspectoratului pentru...

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Intervenții ale pompierilor mureșeni
Social luni, 22 iunie 2026, 17:46

Intervenții ale pompierilor mureșeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș au gestionat patru misiuni pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice. Pentru...

Intervenții ale pompierilor mureșeni
Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 16:51

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată

Sindicaliştii din învăţământ acuză guvernanţii de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfăşurarea Evaluării naţionale, ceea...

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 14:40

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie

Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape...

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:38

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe

Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autorităţile menţin activă o capcană...

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe
Social luni, 22 iunie 2026, 14:37

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita

Autorităţile din Harghita îi îndeamnă pe turişti să descopere oferta turistică, culturală şi gastronomică a judeţului şi să îşi...

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita
Social luni, 22 iunie 2026, 12:00

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS

Asta după ce în spațiul public au apărut informații privind analizarea de către Curtea Constituțională a legalității acestei măsuri....

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS