Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

SC Miercurea Ciuc, nu s-a prezentat la Brașov, pentru meciul pe care trebuia să-l dispute cu Corona, în Campionatul Național de hochei!

Radio România Mureș
Foto: Foto: Dorin Dușa

Publicat de Corina Muntean, 13 decembrie 2018, 20:48

Fapt fără precedent pe patinoarul Brașovului : adversara ,,lupilor”, SC Miercurea, nu a făcut deplasarea la Brașov, pentru un meci din Campionatul Național de hochei! Ciucanii ceruseră reprogramarea meciului cu Corona, motivând că au mai mulți jucători accidentați, situație cu care Corona nu a fost de acord. Astfel, la ora meciului, 18,30, echipa Brașovului a ieșit pe gheață, arbitrii și-au făcut și ei apariția și au fluierat startul meciului (foto). Apoi, după 15 minute de așteptare, au fluierat din nou, de data aceasta finalul partidei, câștigată de Corona, cu 5-0, la ,,masa verde”. În afara pierderii meciului cu 5-0, echipa din Miercurea Ciuc va fi sancționată cu 5000 de lei amendă și cu o penalizare de 3 puncte.

Este pentru prima dată când se întâmplă așa ceva la Brașov. Din punctul meu de vedere, situația a fost prost gestionată de clubul din Miercurea Ciuc. Părerea mea este că puteau să trimită altă echipă, decât să piardă meciul cu 5-0 și să fie penalizată și amendată. În altă ordine de idei, nici nu îmi imaginez că am fi putut amâna meciul, pentru că este vorba de sport, în care cel mai bun triumfă. O situație asemănătoare am avut noi în februarie, când am avut cel puțin 3 accidentați. Știu că am purtat o discuție la vremea aia, cu conducerea echipei din Miercurea Ciuc, dar nimic mai mult. Nu a fost vorba de nicio amânare și nici nu era normal așa ceva, pentru că este vorba despre sport. Din punctul meu de vedere și voi prezenta asta în primul Birou Federal, nu mi se pare corect ca, în Campionatul Național de seniori, un club care este finanțat de la Ministerul Sporturilor să își permită să nu se prezinte la un meci!”,

a declarat Emilian Cernica, președintele secției de hochei Corona Brașov

Dorin Dușa

România, debut cu dreptul la Mondialul de handbal U20
Sport miercuri, 24 iunie 2026, 16:01

România, debut cu dreptul la Mondialul de handbal U20

Naţionala feminină de handbal a ţării noastre a surclasat, miercuri, formaţia Canadei, cu scorul de 40-15, în primul meci din cadrul Grupei C a...

România, debut cu dreptul la Mondialul de handbal U20
Cezar Creţu, în sferturi la Intaro Open ATP Challenger de la Târgu Mureş
Sport miercuri, 24 iunie 2026, 15:49

Cezar Creţu, în sferturi la Intaro Open ATP Challenger de la Târgu Mureş

Tenismenul român Cezar Creţu s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului internaţional Intaro Open ATP Challenger 75 de la...

Cezar Creţu, în sferturi la Intaro Open ATP Challenger de la Târgu Mureş
Columbia, în „16-imile” FIFA World Cup 2026
Sport miercuri, 24 iunie 2026, 08:05

Columbia, în „16-imile” FIFA World Cup 2026

Marți, 23 iunie, la turneul final al FIFA World Cup 2026 s-au disputat cinci jocuri: Franța – Iraq 3-0 (la Philadelphia) și Norvegia – Senegal...

Columbia, în „16-imile” FIFA World Cup 2026
Doi tenismani români, în „optimi” la INTARO Open
Sport miercuri, 24 iunie 2026, 08:02

Doi tenismani români, în „optimi” la INTARO Open

Ediția 2026 a turneului internațional masculin de tenis „INTARO Open”, de categorie ATP Challenger 75, are loc în perioada 22-27 iunie, la...

Doi tenismani români, în „optimi” la INTARO Open
Sport miercuri, 24 iunie 2026, 08:00

Tricolorele, la „Mondialul” feminin de handbal Under 20

Echipa feminină de handbal de tineret a României face parte din grupa C preliminară a Campionatului Mondial pentru jucătoare sub 20 de ani,...

Tricolorele, la „Mondialul” feminin de handbal Under 20
Sport miercuri, 24 iunie 2026, 07:57

Voleibaliștii tricolori au decepționat în European League

Naționala masculină de volei a României a jucat la turneele European League, cu: Letonia și Kosovo (la Riga, între 5-7 iunie); Azerbaidjan și...

Voleibaliștii tricolori au decepționat în European League
Sport marți, 23 iunie 2026, 18:01

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, cantonament în Bulgaria

Nou-promovata în Superliga de fotbal, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, se află, în perioada 23 iunie-4 iulie, într-un stagiu centralizat de pregătire...

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, cantonament în Bulgaria
Sport marți, 23 iunie 2026, 15:33

CSM Târgu Mureş se întâreşte cu o handbalistă de la Vâlcea

Nou-promovata în Liga Florilor, CSM Tg.Mureş, a anunţat cooptarea în lot a jucătoarei Sara Truşcă. La numai 18 ani, aceasta are deja...

CSM Târgu Mureş se întâreşte cu o handbalistă de la Vâlcea