Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Se ascute concurența pe piața muncii

Radio România Mureș

Publicat de Rotar Mirela, 21 decembrie 2023, 13:00

Dacă anul 2022, a fost marcat un nivel record al numărului de joburi nou apărute în piață, în 2023 numărul acestora a scăzut cu 10%, arată ultimele cifre publicate de Ejobs.

Instabilitatea fiscală și lipsa de predictibilitate au determinat companiile să fie mai prudente în extindere și în angajarea de oameni noi.

În schimb, numărul de aplicări este cu aproape 10% mai mare și a atins pragul de 10,2 milioane, pentru 350.000 de joburi postate de la începutul anului.

În total, 500.000 de români au aplicat pentru cel puțin un loc de muncă din ianuarie și până acum.

Reprezentantul companiei Ejobs, Ana Călugăru:

Am văzut un număr mai mic de joburi noi, asta înseamnă că angajatorii au ales să recruteze doar pentru acele poziții pentru care aveau nevoie neapărată de oameni. În schimb, am văzut nu doar că acei candidați care erau deja activi în platformă au aplicat mai des, ci am văzut și o creștere cu aproximativ 10% a numărului de candidați nou apăruți în platformă, aceasta înseamnă oameni care, în ultimul an, nu au fost într-o căutare activă de loc de muncă.

În județul Mureș sunt 1.200 de locuri vacante, cele mai multe în comerț și HORECA, dar sunt prea puține cele care cer studii superioare.

Directorul AJOFM Mureș, Gheorghe Ștef:

Cele mai căutate locuri de muncă vacante la nivelul județului Mureș sunt în comerț, lucrător comercial, bucătar, ospătar, femeie de servici, șofer, manipulant mărfuri, muncitori necalificați și mai puține sunt pentru cei cu studii superioare, cum ar fi inginer producție, inginer mecanic, inginer în construcții.

Deși în luna noiembrie rata șomajului a scăzut ușor față de luna octombrie, fiind de 2,93%, în ultimii ani a crescut numărul celor care își caută un loc de muncă în primul rând din cauza închiderii unor afaceri.

Gheorghe Ștef, directorul AJOFM Mureș:

În ianuarie 2023 aveam în evidență 6.713 șomeri, deci undeva cu 700 de șomeri mai mulți. A fost și perioada 2021-2022 când a fost pandemia, atunci rata șomajului a scăzut, acum a crescut, sunt multe întreprinderi care chiar au închis unele locuri de muncă, a venit și sfârșitul de an când au mai terminat și absolvenții, cei care au avut restanțe.

Domeniile în care s-a câștigat cel mai bine anul acesta au fost IT, cu o medie a salariului net de 6.500 de lei pe lună, cercetare – dezvoltare, 6.000 de lei pe lună și petrol / gaze cu 5.000 de lei pe lună.

Autor: Raluca Creț

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
Social marți, 23 iunie 2026, 08:54

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov

Aceștia au transmis sâmbătă un mesaj public prin care şi-au exprimat îngrijorarea faţă de situaţia din instituţie. Directorul Operei...

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Social luni, 22 iunie 2026, 19:53

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială

La Sibiu, ploaia torențială din această după-amiază a dus la inundarea mai multor curți și subsoluri. Potrivit Inspectoratului pentru...

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Intervenții ale pompierilor mureșeni
Social luni, 22 iunie 2026, 17:46

Intervenții ale pompierilor mureșeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș au gestionat patru misiuni pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice. Pentru...

Intervenții ale pompierilor mureșeni
Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 16:51

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată

Sindicaliştii din învăţământ acuză guvernanţii de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfăşurarea Evaluării naţionale, ceea...

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 14:40

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie

Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape...

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:38

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe

Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autorităţile menţin activă o capcană...

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe
Social luni, 22 iunie 2026, 14:37

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita

Autorităţile din Harghita îi îndeamnă pe turişti să descopere oferta turistică, culturală şi gastronomică a judeţului şi să îşi...

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita
Social luni, 22 iunie 2026, 12:00

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS

Asta după ce în spațiul public au apărut informații privind analizarea de către Curtea Constituțională a legalității acestei măsuri....

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS