Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Semnal de alarmă tras de medici: mai mult de jumătate dintre românii din mediul rural trăiesc cu diabet sau pre diabet, fără să știe

Semnal de alarmă tras de medici: mai mult de jumătate dintre românii din mediul rural trăiesc cu diabet sau pre diabet, fără să știe
Foto: Campania naționala #FărăDiabet

Publicat de Rotar Mirela, 8 mai 2026, 13:39

Este ceea ce au descoperit, în ultimele șase luni, medicii Asociației Caravana cu Medici, organizație prezentă în șapte regiuni din România.

Din octombrie și până în martie, anul acesta, au fost realizate 33 de caravane în tot atâtea localități rurale în cadrul cărora au fost consultate 3.300 de persoane. Din zona Centru, un sat din Brașov a fost vizitat de caravana.

În cadrul studiului, mai mult de una din trei persoane au fost depistate cu pre diabet, iar una din șapte, cu diabet zaharat.

Totodată, trei din patru pacienți consultați prezentau risc de afecțiuni cardiovasculare, trei din cinci persoane aveau tensiune arterială și o bună pate dintre locuitorii satelor erau obezi.

Datele scot la lumină o realitate mai mult decât îngrijorătoare: sute de oameni au aflat că trăiesc cu o boală cronică abia atunci când caravana medicală a ajuns în satul lor.

Datele au fost prezentate cu ocazia Săptămânii Europeană a Sănătății Publice, spune coordonatorul de comunicare al Caravanei, Andreea Țiu:

,,Ne dorim să identificăm diabetul zaharat, factorii de risc sau chiar pre diabetul. A, avut o evaluare și în Brașov unde colegii au fost prezenți în satul Măgura. Da, avem niște cifre care trag un semnal de alarmă privitor la populația rurală din România pe care noi am evaluat-o, astfel că au fost 70% din persoane cu dislipidemii, foarte mulți au prezentat tensiune arterială, peste 57%, în jur de 1.800 de pacienți, și peste 40% dintre pacienți erau cu obezitate. Aceasta este strâns legată de instalarea diabetului zaharat de Tip 2.”

Medicii au determinat că o treime din persoanele evaluate aveau pre diabet iar la aproape 15% dintre ele, diabetul de tip 2 era deja instalat.

Nu toți se știau cu boli cronice, însă pacienții au fost luați în evidentele medicale și urmează un tratament dar și o dietă, mai spune Andreea Țiu:

,,109 pacienți au fost diagnosticați de colegii mei în caravană cu diabet zaharat. Ei nu se știau cu această boală. Noi credem că e important deoarece, pe lângă faptul că-i diagnosticăm, i-am și integrat în Programul Național de Diabet, beneficiază de medicație și printr-o legătură cu medicul de familie local, vor beneficia de o monitorizare continuă a bolii.”

Campania națională #FărăDiabet – Conectăm România rurală la Sănătate! va continua până în luna decembrie când vor fi evaluați medical cetățeni din alte 70 de localități din satele României, inclusiv din jud. Mureș.

Radio România este partener media al Campaniei naționale #FărăDiabet.

Programul caravanei se poate consulta pe pagina de Facebook a Asociației, aceasta fiind antrenată din 2014 în sute de caravane medicale, prin care a oferit consultații unui număr de peste 30.000 de pacienți.

Asociația a avut, de asemenea, un rol esențial în elaborarea Legii Asistenței Medicale Mobile, adoptată în 2022.

Campania națională #FărăDiabet se desfășoară în perioada octombrie 2025 – decembrie 2026, cu sprijinul Boehringer Ingelheim, și este construită pe trei piloni: identificarea pacienților prin caravane medicale și screening, conectarea acestora la specialiști și campanii de advocacy pentru susținerea sistemului public de sănătate în direcția prevenției, mobilității și accesul comunităților rurale la servicii de sănătate.

Autor: Cristina Bulbescu

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge
Sănătate duminică, 14 iunie 2026, 11:39

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge este marcată astăzi iar datele oficiale arată că numărul celor care aleg să facă acest gest este în...

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge
Deficitul de medici de familie se menține în Mureș
Sănătate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Deficitul de medici de familie se menține în Mureș

Situația este generală la nivel național, iar după încheierea contractărilor din luna mai nu s-au înregistrat îmbunătățiri substanțiale....

Deficitul de medici de familie se menține în Mureș
Laboratorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea Ciuc s-a mutat într-o locaţie nouă
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 18:41

Laboratorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea Ciuc s-a mutat într-o locaţie nouă

Acesta va funcționa în cadrul Policlinicii, împreună cu laboratorul de microbiologie dezvoltat, a cărui dotare a fost realizată printr-un...

Laboratorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea Ciuc s-a mutat într-o locaţie nouă
Zilele Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc, la ediţia a X-a
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 14:03

Zilele Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc, la ediţia a X-a

Spitalul Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc organizează, în perioada 2-5 iulie, cea de a zecea ediţie a ‘Zilelor Spitalului’, un...

Zilele Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc, la ediţia a X-a
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc