Sirius Tg.Mureș, victorie în ultima secundă în fața Brașovului

BC Sirius și CSU Brașov au oferit, vineri, la orele prânzului, un spectacol baschetbalistic de bună calitate celor aproximativ 200 de spectatori prezenți în tribunele Sălii Sporturilor din Tg.Mureș, partida fiind de departe cea mai disputată de până acum la ediția din acest an a Cupei Sirius. Formația de sub Tâmpa, antrenată de Dan Calancea a început mai bine jocul, adjudecându-și primul sfert cu 27-13, însă mureșencele au revenit spectaculos în actul II, pe care l-au câștigat fără drept de apel cu 25-9. Coșul spectaculos de 3 puncte, înscris în ultima secundă a reprizei, de la jumătatea terenului, de către Cherise Michelle Daniel a ridicat sala în picioare, stabilind scorul la pauză, 38-36 pentru Sirius. Partea a doua a întâlnirii s-a dovedit a fi la fel de interesantă, cu răsturnări de scor și momente bune și mai puțin bune de ambele părți, mureșencele obținând în final o victorie în extremis, grație unei noi aruncări de la distanță, reușită de aceeași Cherise Michelle Daniel, în ultima secundă. Cu 22 de puncte, americanca a fost principala marcatoare a echipei antrenate de Steff Zakarias, fiind urmată de compatrioata sa, Tear`a Laudermill cu 18 puncte și de Andreea Beldean, cu 14 puncte. De la CSU Brașov s-au remarcat Webb (14 puncte), Pesovic și Houser, ambele cu câte 12 puncte marcate.
Pentru BC Sirius este a doua victorie obținută la turneul pe care îl organizează pe teren propriu, după cea de joi, reușită în fața celor de la Phoenix Galați(81-78), în timp ce formația brașoveană a bifat a două înfrângere, după cea înregistrată în primul meci cu CSM Satu Mare (79-86).
Tot vineri, într-un alt joc, CSM Satu Mare a învins pe Phoenix Galați, cu 66-54.
Sâmbătă sunt programate ultimele partide: CSU Brașov-Phoenix Galați, de la ora 10 și BC Sirius-CSM Satu Mare, începând cu ora 12.