Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Situație incredibilă: sute de angajați ai DGASPC Mureș, obligați să se testeze săptămânal, însă rezultatele vin cu mare întârziere

Radio România Mureș
Foto: Foto: AFP

Publicat de MIRELA ROTAR, 12 noiembrie 2020, 12:04 / actualizat: 13 noiembrie 2020, 19:50

În unele cazuri rezultatele de laborator vin şi după două săptămâni din cauza limitelor capacității de testare, timp în care se mai recoltează una sau două probe.

În plus, prin același act normativ sunt obligați să se testeze și rezidenții acestor unități sociale, o dată la două săptămâni.Este motivul pentru care reprezentanții sindicatelor din domeniul asistenței sociale trag un semnal de alarmă privind inutilitatea acestei măsuri impuse de Guvern luna trecută, printr-o Ordonanță de Urgență.

Testarea săptămânală a personalului din centrele rezidențiale este o măsură complet nedreaptă și nu este corelată cu protocolul de monitorizare pe o durată de 14 zile a evoluției bolii în cazul infectării cu virusul SARS-CoV-2, spune președintele Sindicatului Acord din Târgu Mureș, Lucian Puiu:

Nu înțeleg de ce la personalul din centrele rezidențiale să se introducă această măsură de testare săptămânală în contextul în care DSP-ul este incapabil să gestioneze această procedură cum trebuie. Din 29 octombrie avem, în continuare, colegi cărora nu le-a venit rezultatele. Ce se întâmplă dacă acum să zicem, vine un rezultat pozitiv? Cine își asumă vina pentru treaba asta? Timp în care s-au mai făcut 1-2 teste, chiar ieri s-au mai recoltat probe… Deci, care este relevanța și utilitatea acestei măsuri de testare atâta timp cât rezultatele la teste nu vin sau vin cu întârziere absolut inimaginabilă? Este incredibil ce se întâmplă!

Sindicaliștii contestă și decizia Guvernului de a transforma centrele rezidențiale în spitale suport COVID, în condițiile în care angajaților nu li se asigură materiale sanitare adecvate iar în unele centre nici nu există medic.

Sunt motivele pentru care Federația sindicatelor din asistență socială a desfășurat săptămâna trecută o acțiune de două zile de pichetare a Guvernului iar astfel de acțiuni vor continua, spune președintele Sindicatului Acord din Târgu Mureș, Lucian Puiu:

Odată cu acea hotărâre de guvern s-a mai luat o măsură prin care centrele rezidențiale au fost transformate în spitale suport Covid. Adică, beneficiarul serviciului social este îngrijit în centru care reprezintă domiciliul lui. Deci, ne-am trezit peste noapte că am fost transformați în spitale fără să avem nici cele mai minime dotări și echipamente de protecție nici nu mai încape vorba. Deci, centrele de asistență sociale nu au cum să fie spitale de suport Covid să ținem pacienți asimptomatici sau cu simptome ușoare acolo…. Nu suntem spital. Sunt unele centre care nu au medic.

Sindicaliștii mai atrag atenția și asupra sumelor imense de bani ce trebuie alocate pentru testarea atât de frecventă a angajaților și beneficiarilor din centrele rezidențiale, măsura fiind inutilă dacă rezultatele se comunică atât de târziu.

CriStina Bulbescu

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Social luni, 22 iunie 2026, 19:53

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială

La Sibiu, ploaia torențială din această după-amiază a dus la inundarea mai multor curți și subsoluri. Potrivit Inspectoratului pentru...

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Intervenții ale pompierilor mureșeni
Social luni, 22 iunie 2026, 17:46

Intervenții ale pompierilor mureșeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș au gestionat patru misiuni pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice. Pentru...

Intervenții ale pompierilor mureșeni
Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 16:51

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată

Sindicaliştii din învăţământ acuză guvernanţii de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfăşurarea Evaluării naţionale, ceea...

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:40

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie

Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape...

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:38

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe

Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autorităţile menţin activă o capcană...

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe
Social luni, 22 iunie 2026, 14:37

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita

Autorităţile din Harghita îi îndeamnă pe turişti să descopere oferta turistică, culturală şi gastronomică a judeţului şi să îşi...

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita
Social luni, 22 iunie 2026, 12:00

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS

Asta după ce în spațiul public au apărut informații privind analizarea de către Curtea Constituțională a legalității acestei măsuri....

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS
Social luni, 22 iunie 2026, 08:55

Spectacol încheiat cu protest la Opera Braşov, artiştii reclamă probleme în instituţie

În spatele cortinei, spun artiștii, există teamă, durere şi o profundă îngrijorare. Aceștia spun că nu cer compasiune sau privilegii, ci...

Spectacol încheiat cu protest la Opera Braşov, artiştii reclamă probleme în instituţie