Şoferi amendaţi pentru nerespectarea normelor pentru siguranţa traficului
Publicat de Rotar Mirela, 27 iunie 2026, 13:43
Peste 2.600 de şoferi au fost amendaţi, în doar o săptămână, în cadrul unei acţiuni pentru siguranţa traficului.
Cele mai multe sancţiuni, aproape 600, au fost aplicate pentru viteză excesivă. De asemenea, peste 200 de conducători auto au fost surprinşi fără centura de siguranţă, iar alţi 400 de şoferi profesionişti au încălcat timpii legali de odihnă.
Printre cazurile extreme se numără un cetăţean străin care a mers înapoi cu un TIR pe banda de urgenţă a autostrăzii A1, acesta a primit o amendă de 2.000 de lei şi a rămas fără permis pentru patru luni.
În total, poliţiştii au reţinut aproape 120 de permise de conducere şi au retras peste 160 de certificate de înmatriculare.
Sursa: RADOR