Solidaritatea Sanitară anunță că se va ajunge la grevă generală dacă Guvernul se atinge de salarii
Publicat de Rotar Mirela, 22 ianuarie 2026, 14:46
Federația ”Solidaritatea Sanitară” a decis, în ședința Consiliului de coordonare cu liderii de sindicat din toată țara, că a fost stabilit un program de acțiuni sindicale menit să protejeze veniturile salariaților din sănătate.
Sindicaliștii se tem că Guvernul îi va include și pe angajații din unitățile sanitare publice în categoria celor cărora le este aplicabilă reducerea cu 10% a cheltuielilor salariale.
În preambulul protestelor, sindicaliștii au început din această săptămână să se adreseze parlamentarilor pentru a obține angajamente ferme de protecție a angajațiilor din sănătate, precizează pentru Radio Tg.Mureș liderul de sindicat din județul Mureș, Felicia Lirca:
,,Nu suntem de acord, sub nici o formă, cu reducerea veniturilor salariale ale angajaților având în vedere promisiunile din anii trecuți chiar de majorare și de reașezare a lor pe criterii echitabile, așa încât domeniul sanitar nu poate fi pus în discuție. Așteptăm să se ia o decizie și să fie exceptat de la aceste măsuri. De principiu, sunt hotărâte protestele începând cu protestele la nivel local, miting și eventual grevă, în situația în care chiar nu se rezolvă revendicările noastre.”
Reprezentanții sindicali reamintesc autorităților că sistemul sanitar deja funcționează cu deficit cronic de personal, suprasolicitare, epuizare profesională și presiune constantă asupra echipelor medicale.
Chiar și simpla evocare a unor tăieri de venituri amplifică insecuritatea profesională și riscul de migrație, cu impact direct asupra pacienților, se mai arată în comunicatul Federației ”Solidaritatea Sanitară”.
Autor: Cristina Bulbescu