Târgu Mureş, primul oraş din România care a obţinut statutul de ‘Eco-Proiect’
Publicat de Stan Lucian, 23 iunie 2026, 18:46
Primarul din Târgu Mureş, Soos Zoltan, a anunţat, marţi, că municipiul a devenit primul oraş din România care a obţinut statutul de ‘Eco-Proiect’ în cadrul programului EcoQuartier, o recunoaştere acordată de Ambasada Franţei în România şi de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei.
„Această certificare reprezintă o confirmare a eforturilor pe care le depunem pentru a construi un oraş mai prietenos cu locuitorii săi, mai sustenabil şi orientat spre viitor. Programul EcoQuartier evaluează în ce măsură proiectele de dezvoltare urbană reuşesc să răspundă simultan nevoilor oamenilor, protecţiei mediului şi obiectivelor de dezvoltare pe termen lung”, a afirmat primarul Soos Zoltan, într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Proiectul municipiului Târgu Mureş, a spus edilul, va sta la baza metodologiei naţionale pentru dezvoltarea eco-cartierelor, care urmează să fie elaborată cu sprijinul experţilor francezi.
Sursa: AGERPRES