Teste COVID-19 la Sfântu Gheorghe

Publicat de MIRELA ROTAR, 31 martie 2020, 13:38
Testele pentru depistarea COVID-19 pot fi făcute, începând din această săptămână, şi în judeţul Covasna.
Ministerul Sănătăţii a avizat în acest scop un centru medical privat din municipiul Sfântu Gheorghe, care dispune de aparatură şi personal specializat.
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Covasna, Tamas Sandor, a declarat, în cadrul unei conferinţe de presă online, că începând de azi atât Direcţia Judeţeană de Sănătate Publică (DSP), cât şi Spitalul Judeţean de Urgenţă din municipiul Sfântu Gheorghe au posibilitatea legală de a încheia contracte de prestări servicii pentru teste COVID-19 cu Centrul Medical Pro Vitam.
Printre avantaje se numără faptul că se vor putea face mai multe teste, iar rezultatele vor fi cunoscute într-un timp mult mai scurt, de câteva ore, faţă de o zi-două cât dura până se primea răspunsul de la centrele din ţară unde erau trimise probele din judeţ.
Preşedintele CJ a precizat că în ultimele 2 săptămâni au fost efectuate, în alte judeţe din ţară, 300 de teste pentru persoane din judeţul Covasna suspecte de infecţie cu COVID-19, iar de acum înainte se vor putea face în plan local până la 100 de teste pe zi.