Trei persoane au murit în urma inundațiilor din Suceava și Neamț

Publicat de Stan Lucian, 29 iulie 2025, 16:53
Echipele de la Administraţia Naţională Apele Române intervin în continuare pentru reducerea riscului de inundaţii şi refacerea zonelor afectate de viituri din judeţele Suceava şi Neamţ.
De exemplu, la Broşteni, operaţiunile de degajare a albiei sunt complexe şi vor dura mai multe zile. De asemenea, ANAR monitorizează permanent cursurile de apă.
În urma inundaţiilor devastatoare de zilele trecute, în judeţul Suceava, 3 oameni au murit şi peste 2.500 de persoane au fost afectate. Şi în judeţul Neamţ, plouă şi la această oră şi se circulă îngreunat pe DN 17B, sectorul Borca – Mădei unde se lucrează pentru îndepărtarea aluviunilor de pe carosabil şi desfundarea podeţelor.
Premierul Ilie Bolojan a transmis un mesaj de compasiune familiilor şi i-a asigurat pe cetăţenii din judeţele Suceava şi Neamţ, afectaţi de viituri, de întreg sprijinul Guvernului.
Şi preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că este în contact cu autorităţile care intervin astfel încât toţi cei care au avut de suferit să primească ajutorul necesar.
Sursa: RRA