Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Zeci de medici de familie mureșeni protestează

Radio România Mureș
Foto: Foto: sufletdrag.wordpress.com

Publicat de radiomures, 28 martie 2016, 11:35

În urma ședinței Senatului Societății Naționale a Medicilor de Familie, care a avut loc sâmbătă la București, a fost luată decizia ca medicii de familie să continue protestele.
Aceștia sunt deciși să nu semneze noul Contract Cadru 2016-2017 de furnizare a serviciilor medicale, pe care îl consideră ”înjositor și discriminator”.
Decizia medicilor de familie vine după mitingul neautorizat de vinerea trecută, din capitală.
La întruniri a participat și președintele Asociației Medicilor de Familie din județul Mureș, Remus Șipoș, care a adunat până acum 50 de semnături de la medicii mureșeni.

Protestul medicilor de familie, chiar dacă acel marș nu a fost unul autorizat, a fost o plimbare a Sănătății în jurul Ministerului Sănătății, în care am dorit din nou să atragem atenția asupra problemelor existente în sistemul sanitar. S-a hotărât că suntem dispuși să mergem până la nesemnarea contractului de furnizare a serviciilor medicale. Am o listă pe care s-au înscris, la ședința pe care am avut-o noi în Mureș, este vorba despre 50 de persoane. La acea ședință au participat 72 de medici dintre care 50 au semnat.”

Pe de altă parte, semnarea noului Contract Cadru 2016-2017 s-a amânat cu două luni, până la 1 iunie.
Această amânare nu este altceva decât un timp de răgaz pentru clasa politică, mai ales că încă nu este numit un președinte la Casa Națională de Asigurări de Sănătate, spune Remus Șipoș:

Pentru noi nu înseamnă nimic nou sau în plus ci pur și simplu înseamnă un timp de respiro pentru clasa politică. În acest timp, noi sperăm că vor ține cont de tot ceea ce noi am cerut și am susținut. Deocamdată nu putem spune că este o victorie a cuiva. Este o amânare în luarea unei decizii, o amânare posibil necesară și pentru a se vedea cine va fi noul președinte al Casei.”

Medicii de familie au solicitat majorarea bugetelor alocate asistenței medicale primare și rezolvarea sistemului informatic.
De la intrarea în funcțiune a cardului de sănătate au avut loc permanent întreruperi ale funcționării acestuia, de zile întregi sau de câteva ore pe săptămână.
Colegiul Medicilor din România a anunțat că susține fără echivoc protestele medicilor de la nivelul întregii țări, care au început în 21 martie și vor continua până la rezolvarea revendicărilor.

Cristina Bulbescu

Foto: sufletdrag.wordpress.com

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 08:07

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital

Șapte persoane din județul Harghita au avut nevoie aseară de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome specifice unei posibile...

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși