Încep Zilele Sighișoarei

Sighișorenii își așteaptă oaspeții în perioada 19-21 mai, într-un preambul al Festivalului Medieval.
Timp de trei zile, în Cetatea Medievală, și nu numai, vor avea loc spectacole de muzică și teatru, vernisaje și dezbateri, demonstrații și focuri de artificii.
Evident, musafirii se vor putea bucura de bucate gustoase și suveniruri inedited, spune primarul municipiului Sighișoara, Ovidiu Mălăncrăvean:

Deschiderea oficială a evenimentului va avea loc astăzi, de la ora 17.

Raluca Creţ

VINERI, 19 MAI 2017
PIATA SIGMA
Ora 17.00 Deschiderea oficială a evenimentului de către Primarul municipiului Sighișoara, Ovidiu-Dumitru Mălăncrăvean și invitații
Ora 17.15 Recital –Fanfara Sighisoara
Ora 18.00 Concert de muzică corală – Corul „Armonia”
Ora 18.30 Programul elevilor sighișoreni:
18.30 Școala Gimnazială “Radu Popa” – Corul școlii
18.45 Școala Gimnazială “Aurel Mosora” – Corul Cantabile
19.00 Școala Gimnazială “Victor Jinga” – Demonstrații de dans modern
– Recitare de poezii
19.15 Școala Gimnazială “Zaharia Boiu” – Corul școlii
– Sceneta “Legenda Turnului cu ceas”
Ora 19.30 Spectacol folcloric -Ansamblul “Românașul”&soliștii:Andreea Lăpădat, Daniela Vlad, Doina Pintea, NicuPintea și Nelu Șopterean
Ora 21.00 Recital folcloric – Cristian POMOHACI
SALA SANDER
Ora 19.00 Vernisajul Expoziției “Sighișoara în culoare”, Asociația Alma Mater Castrum Sex

SÂMBĂTĂ, 20 MAI 2017
SALA MICĂ A MUNICIPIULUI SIGHIȘOARA
Ora 10.00-13.00 Sesiune de comunicări ştiinţifice“ Local. Regional. Național, în context European”
Comunicări în plen: Deschiderea oficială a lucrărilor
Cuvânt de deschidere – Primarul Municipiului Sighișoara, Ovidiu-Dumitru Mălăncrăvean
Moderatori : dr. Liviu Cîmpeanu, dr. Nicolae Teșculă
1. Adrian Sovrea, doctorand, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu
Rit și ritual funerar pe Valea Târnavei Mari ( sec. VII-XII)
2. Alexandru Florin Cioltei, doctorand, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu
Instituții administrativ-teritoriale laice din Transilvania în documentele medievale de secol XII
3. Corina Hopârtean, doctorand, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu
Surse scrise privind ordinul Paulin în Transilvania Medievală
4. dr. Sorin Minghiat prof. Univ.Facultatea de Arhitectură, Universitatea „ Spiru Haret” Bucureşti
Metode interdisciplinare aplicate în studiul edificării primei Mitropolii a Țării
Românești de la Curtea de Argeș.
5. Ioan Fedor Pascu, arheolog, Primăria Municipiului Sighişoara
Câteva considerații privind morfologia urbană, spațiile publice și segregările
urbane din Centrul istoric Sighișoara
6. dr. Liviu Cîmpeanu, cercetător științific, Academia Română, Institutul de Cercetări Socio-Umane Sibiu
Din vremealui Mihai Vodă: sighişorenii în luptele din toamna anului 1600
Pauză
7. dr. Nicolae Teşculă, director, Muzeul de Istorie Sighişoara
Însemnul de convocare al adunării centumvirale din Sighișoara ( 1704)
8. Andrei Nicolae Nacu, cercetător, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu, Academia Română, Institutul de Cercetări Socio-Umane Sibiu
Imaginea Sighișoarei în planurile realizate de inginerii militari austrieci în secolul al XVIII-lea
9. dr. Adonis P. Mihai,muzeograf, Muzeul de Istorie Sighişoara
Arme de foc cu fitil din colecția Muzeului de Istorie Sighișoara
10. dr. Vasile Silviu Muntean, preot paroh Vânători
Insemnări pe cărți de cult din parohia ortodoxă română Vânători
11. Ion Eugen Sârbu, profesor, Liceul Tehnologic Sighișoara
Aspecte ale vieții evreilor din Mediaș în prima jumătate a secolului XX
12. Gheorghe Drăgan, profesor, Școala Gimnazială ” Octavian Goga” Sighișoara
Cultele neoprotestante din județul Alba ( 1918-1938)
13. Lucia Ţarălungă –director- Biblioteca municipală „ Zaharia Boiu” Sighişoara
Radu Popa personalitate a arheologiei și a istoriei românești
SALA SANDER
Ora 15.00 Masă rotundă cu tema “Integrarea copiilor cu dizabilități în societate” și Atelier de creație
PIATA SIGMA
Ora 17.00 Spectacol de teatru interactive pentru copii – Trupa Hocus Pocus Preparatus
Ora 18.00 Spectacol de teatru “Să nu iubești” – Clubul Copiilor Sighișoara
Ora 18.30 Concert de muzică corală – Corul „Vox Animi”
Ora 19.00 Dansuri săsești – Ansamblul de dansuri F.D.G.R. Sighișoara
Ora 19.30 Dansuri maghiare – Ansamblul de dansuri populare Kikerics
Ora 20.00 Concert – Gabriel Dorobanțu
Ora 20.50 Concert – Gabriel Cotabiță
Ora 21.40 Concert -Trupa Hara
MUZEUL DE ISTORIE SIGHIȘOARA
Ora 20:30 Noaptea Muzeelor, Povestiri Nocturne – Turnul cu Ceas

DUMINICĂ, 21 MAI 2017
SALA SANDER
Ora 09.00 Cupa “Zilele Sighișoarei” la Șah
TURNUL FIERARILOR
Ora 11.00 Vernisaju lExpoziției “Sighișoara, mon amour”, Asociația Alma Mater Castrum Sex
STADIONUL MUNICIPAL
Ora 11.00 Meci de fotbal Old Boys
SALA POLIVALENTĂ RADU VOINA
Ora 15.00 Finala Turneului de handball juniori “Handbal=Sport, mișcare, sănătate”
Ora 17.00 Demonstrație de Arte Marțiale
Ora 18.00 Meci de handball demonstrativ H.C.M.Sighișoara – C.N.E.Sighișoara
CLUBUL COPIILOR SIGHIȘOARA
Ora 15.00 – 16.00 Demonstrație de karting
BISERICA DIN DEAL
Ora 18.00 Concert – Corul „Laudate”, Cor de copii conduși de dl. Jay Hartzler
PIATA SIGMA
Ora 17.00 Spectacol de magie pentrucopii – Trupa Hocus Pocus Preparatus
Ora 18.00 Spectacol de teatru Călători și călătorii cu bucluc – Clubul Copiilor Sighișoara
Ora 18.30 Concert de muzică corală- Corul „Nicolae Bogdan”
Ora 19.00 Programul elevilor sighișoreni:
Colegiul National “MirceaEliade”– Corul Școlii
Ora 19.15 Sighișoara Dansează – Demonstrație și workshop dans latino – salsa și bachata
Ora 20.00 Concert – Adda
Ora 20.50 Concert – Lidia Buble
Ora 21.40 Concert –Alex Velea
Ora 22.10 Foc de artificii

Lasă un răspuns
Adresa ta de email nu va fi publicatã. Câmpurile necesare sunt marcate cu*

VIDEOFM

Acum in emisie

DE 10 ORI ROMANIA cu radiomures

Senin

Vânt: 2 m/s

Senin 20°C

Cer variabil

Vânt: 4 m/s

Cer variabil 19°C

Top 30 RTM

  • 1. ED SHEERAN – Shape of you,

  • 2. ALAN WALKER – Alone,

  • 3. LADY GAGA – Million Reasons,

  • 4. JO – Cu un picior in rai,

  • 5. CALVIN HARRIS ft. RIHANNA – This is what you came for,

  • 6. THE CHAINSMOKERS ft. COLDPLAY – Something just like this,

  • 7. SEAN PAUL ft. DUA LIPA – No lie,

  • 8. LP – Tightrope,

  • 9. SIA – The greatest,

  • 10. LOREDANA – Ziua de azi,

  • 11. BRUNO MARS – That’s what i like,

  • 12. BEBE REXHA – I Got You,

  • 13. VUNK – Camera ei,

  • 14. GUESS WHO ft. TUDOR CHIRILA – Prea curand,

  • 15. CHARLIE PUTH ft. SELENA GOMEZ – We Don’t Talk Anymore,

  • 16. DEEPCENTRAL – Dependent,

  • 17. JUSTIN TIMBERLAKE – Can’t Stop The Feeling,

  • 18. VANOTEK – Take the highway,

  • 19. ADELE – Water Under The Bridge,

  • 20. CARLA’S DREAMS – Antiexemplu,

  • 21. CLEAN BANDIT ft. SEAN PAUL & ANNE-MARIE – Rockabye,

  • 22. RAG’N’BONE MAN – Human,

  • 23. KATY PERRY ft. SKIP MARLEY – Chained To The Rhythm,

  • 24. SHAKIRA ft. CARLOS VIVES – La Bicicleta,

  • 25. NICOLETA NUCA – Cand pleci,

  • 26. 3rei SUD EST – Cine esti,

  • 27. JONAS BLUE ft. JP COOPER – Perfect Strangers,

  • 28. LOREDANA ft. DEEPCENTRAL – Unde esti,

  • 29. MAROON 5 ft. KENDRICK LAMAR – Don’t Wanna Know,

  • 30. DELIA – Cine m-a facut om mare,

Sugereazã piesã
= 4.5600RON-0.0016
  • usd 0.1547 1 -0.0003

  • chf 4.1875 1 0.0018

  • aud 3.0393 1 -0.0031

Live Video

Dedica o melodie unei persoane dragi

Completeaza formularul de mai jos,iar dedicatia ta se va auzi in emisiunea
Trimite Dedicatia

Blog

Blog PPI cu Radu Florea: C-așa o vrut Du...

Radu Florea | Citeste articolul

C-așa vrut Domnul E doliu național astăz...

Parteneri
}