Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

1 român din 3 trăiește cu obezitate

1 român din 3 trăiește cu obezitate

Publicat de APETRI MARGARETA, 2 iunie 2026, 14:02

Datele Global Obesity Observatory arată că România ocupă primul loc în Europa în ceea ce privește prevalența estimată a obezității la adulți, care este de 35%.

Specialiștii atenționează că, pe lângă un stil de viață greșit, obezitatea este o boală complexă, cronică, progresivă și recidivantă, care este influențată de factori genetici, metabolici, hormonali, psihologici și de mediu.

Persoanele obeze suferă și de stigmatizare, motiv pentru care amână de multe ori tratamentul, se izolează social, devin anxioși și depresivi și nu mai au încredere în sistemul medical, mai spun autorii studiului.

În Târgu Mureș situația nu este diferită față de restul țării, dimpotrivă. Bogăția alimentară din zona Ardealului combinată cu sedentarismul omului modern și lipsa de educație, își spun cuvântul, precizează pentru Radio Tg.Mureș președintele Colegiului Teritorial al Dieteticienilor Mureș, Florina Ruța:

„Una dintre problemele cu care se confruntă cea mai mare parte a populației este cea de greutate corporală în România dar și în zona Ardealului din cauza tiparului de alimentație. Preparatele tradiționale ardelenești sunt bogate în grăsimi animale care, normal că aduc un aport energetic peste cheltuielile individului care nu-și mai desfășoară condițiile de viață ca în trecut. De aici, apare și sindromul metabolic: probleme legate de dislipidemie, hipertensiune arterială, glicemie crescută și atunci majoritatea persoanelor apelează cu aceste probleme, uneori poate prea târziu și cred că cele mai mari provocări este schimbarea de alimentație.”

Obezitatea este întâlnită tot mai des și la copii în ultimii ani iar studiile fac legătura între lipsa de somn și apetitul compulsiv pentru dulciuri, sucuri sau diferite alimente precum chipsuri, spun specialiștii.

Dependența de telefon, orele multe petrecute în fața ecranelor nu le mai lasă suficient timp pentru mișcare și sport, spun medicii școlari.

Educația copiilor și a părinților reprezintă soluția la problemă, însă autoritățile nu sunt receptive la apelurile specialiștilor, precizează președintele Asociației de Medicină Școlară Mureș, dr. Adriana Neghirla:

„Ceea ce observăm noi este că obezitatea este în creștere și este în creștere odată cu vârsta. Nu fac copiii foarte multă mișcare, stau foarte mult online, iar asta reduce foarte mult din timpul pentru mișcare și nici somnul nu mai este suficient dar nici suficient de odihnitor, plus că se asociază cu mâncat și băut inconștient, adică fără să realizeze, adică sunt formate automatisme de ronțăit, de băut sucuri… Educația pentru sănătate și educația nutrițională nu sunt incluse în programa școlara. Asta ar fi o prioritate pentru care de ani de zile ne străduim să convingem autoritățile.”

Specialiștii mai spun că obezitatea are o legătură strânsă și cu profilul metabolic și starea psihologică a pacientului.

În același timp, stresul cronic, tulburările de somn sau de alimentație cu cauze emoționale pot influența individul care nu poate gestiona corespunzător obezitatea.

De asemenea, rușinea, vinovăția și presiunea socială îi determină pe mulți pacienți să evite consultul medical și să se izoleze, ceea ce agravează boala.

Specialiștii atrag atenția că obezitatea nu trebuie tratată superficial și nici nu poate fi redusă la recomandări simpliste precum „mănâncă mai puțin și fă sport”. Este nevoie de o abordare medicală complexă, multidisciplinară și personalizată iar o educație temeinică pentru a preveni boala trebuie implementată de la cele mai fragede vârste.

Autor: Cristina Bulbescu

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși
Finanțarea pentru noul Institut al Inimii din Târgu Mureș a fost asigurată integral
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:12

Finanțarea pentru noul Institut al Inimii din Târgu Mureș a fost asigurată integral

Finanțarea pentru noua clădire a Institutului de Urgență de Boli Cardiovasculare și Transplant din Târgu Mureș este asigurată integral, după...

Finanțarea pentru noul Institut al Inimii din Târgu Mureș a fost asigurată integral
Sănătate joi, 4 iunie 2026, 15:08

Ambulatoriu nou la Spitalul Reghin

Un proiect european în valoare peste de 20,3 milioane de lei a intrat în linie dreaptă, după ce Primăria Municipiului Reghin a emis autorizația...

Ambulatoriu nou la Spitalul Reghin
Sănătate joi, 4 iunie 2026, 13:06

Proiect privind consultaţii stomatologice gratuite pentru copii, la Râşnov

Primăria Râşnov a demarat procedurile pentru implementarea unui program prin care copiii cu vârsta între 6 şi 17 ani să beneficieze de...

Proiect privind consultaţii stomatologice gratuite pentru copii, la Râşnov
Sănătate miercuri, 3 iunie 2026, 19:02

„Cancerul nu așteaptă, însă sistemul românesc continuă să le ceară pacienților să o facă”

Sub acest generic s-a desfășurat, recent, în Poiana Brașov, Conferința Națională a Pacienților cu Cancer. Supraviețuitori ai cancerului,...

„Cancerul nu așteaptă, însă sistemul românesc continuă să le ceară pacienților să o facă”
Sănătate luni, 1 iunie 2026, 15:33

„Spitalul Altfel”, o inițiativă prin care spațiul medical va fi transformat într-un loc dedicat jocului, la Brașov

Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii Brașov organizează, în perioada 2–5 iunie, proiectul „Spitalul Altfel”, o inițiativă prin care...

„Spitalul Altfel”, o inițiativă prin care spațiul medical va fi transformat într-un loc dedicat jocului, la Brașov