Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Hornarii atenționează proprietarii de clădiri să curețe coșurile de fum!

Radio România Mureș

Publicat de Rotar Mirela, 7 octombrie 2024, 13:24 / actualizat: 16 octombrie 2024, 23:03

Ei semnalează existența a trei probleme care ar facilita intoxicarea cu monoxid de carbon și incendiile. Acestea țin de evacuarea gazelor de ardere, respectiv coșurile vechi din cărămidă nereabilitate, ferestrele termopan etanșe și generatoarele de căldură uzate fizic și moral.

Președintele Asociației pentru Siguranța Coșului de Fum, Mircea Bălșoianu, subliniază că sunt probleme mai ales în mediul rural, acolo unde în sobele de teracotă construite doar pentru încălzire pe gaz, se introduc lemne peste arzător:

La coșurile de fum din cărămidă complet depășite, gazele de ardere ies printre cărămizi și favorizează condensul. Apoi, la ferestrele de tip termopan și la prizele de aer pentru combustie, aceste generatoare de căldură consumă aerul din încăpere și neavând pe unde să intre aerul, obturându-se prizele de aer de către beneficiar, apar aceste intoxicații cu monoxid de carbon. Sobele de teracotă de tip vechi au fost construite pentru combustibil gazos. Oamenii dau drumul la gaz, după care pun lemnele peste arzător ca să le aprindă și continuă pe combustibul solid.

În sezonul rece, incediile de imobile și acoperișuri, precum și intoxicațiile cu monoxid de carbon apar din cauza necurățării hornurilor, unele blocate de crengi, animale sau păsări, dar și de obiecte casnice, aruncate în foc.

Mircea Bălșoianu susține că legislația românească este conformă normelor europene în domeniu, însă nu se aplică decât la persoanele juridice:

Multă lume folosește elementul de ventilație pe post de coș de fum, care nu este certificat, nu rezistă la toate aceste temperaturi, pe lângă că sunt montate de oameni care nu au niciun fel de pregătire. Observăm probleme majore la partea de reglare a cazanelor pe combustibil solid. Aici, mulți așa-ziși meseriași fac tot felul de improvizații, și societățile autorizate ISCIR nu ajung pentru că nu există o sancțiune în acest sens. Apoi, la sobele de teracotă și la cazanele cu combustibil solid, mulți consideră aceste surse de căldură ca pe un crematoriu și de la lenjerie intimă, pamperși până la sticle de plastic, toate se folosesc pe post de combustibil.

Legislația prevede sancțiuni cu amenzi cuprinse între 500 și 1.000 lei pentru instalații termice defecte și probleme la coșurile de fum, iar pentru depozitarea combustibililor lângă surse de foc, amenzile sunt cuprinse între 1000 și 2500 de lei.

Autor: Valeriu Russu

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
Social marți, 23 iunie 2026, 08:54

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov

Aceștia au transmis sâmbătă un mesaj public prin care şi-au exprimat îngrijorarea faţă de situaţia din instituţie. Directorul Operei...

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Social luni, 22 iunie 2026, 19:53

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială

La Sibiu, ploaia torențială din această după-amiază a dus la inundarea mai multor curți și subsoluri. Potrivit Inspectoratului pentru...

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Intervenții ale pompierilor mureșeni
Social luni, 22 iunie 2026, 17:46

Intervenții ale pompierilor mureșeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș au gestionat patru misiuni pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice. Pentru...

Intervenții ale pompierilor mureșeni
Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 16:51

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată

Sindicaliştii din învăţământ acuză guvernanţii de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfăşurarea Evaluării naţionale, ceea...

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 14:40

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie

Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape...

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:38

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe

Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autorităţile menţin activă o capcană...

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe
Social luni, 22 iunie 2026, 14:37

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita

Autorităţile din Harghita îi îndeamnă pe turişti să descopere oferta turistică, culturală şi gastronomică a judeţului şi să îşi...

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita
Social luni, 22 iunie 2026, 12:00

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS

Asta după ce în spațiul public au apărut informații privind analizarea de către Curtea Constituțională a legalității acestei măsuri....

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS