Infogadget, cu Raluca Creț | Oakley Meta HSTN
Publicat de Stan Lucian, 17 februarie 2026, 09:20
Ochelarii nu mai sunt doar un accesoriu optic sau de stil, ci devin tot mai mult un instrument tehnologic integrat în viața de zi cu zi.
Oakley Meta HSTN aduc împreună designul sport consacrat al brandului Oakley și funcțiile inteligente dezvoltate de Meta, propunând o nouă generație de dispozitive purtabile care permit fotografierea, filmarea, apelurile și interacțiunea vocală direct din rama ochelarilor.
Mai multe la Infogadget, de Raluca Creț.
Oakley Meta HSTN marchează intrarea oficială a brandului sportiv Oakley în zona dispozitivelor purtabile inteligente, într-un parteneriat cu Meta.
La exterior, ochelarii păstrează linia clasică HSTN, cunoscută pentru stilul urban-sport.
Diferența este dată de integrarea discretă a componentelor inteligente direct în ramă.
Dispozitivul dispune de o cameră foto-video de12 MP, capabilă de filmare 3K, pentru capturi hands-free, tip POV (point of view), difuzoare open-ear integrate, pentru muzică și apeluri fără a acoperi complet urechea, microfoane multiple, pentru apeluri clare și interacțiune vocală și control vocal prin Meta AI, activat prin comandă („Hey Meta”).
Ochelarii permit realizarea de fotografii, clipuri scurte pentru social media, apeluri sau ascultarea de podcasturi fără a scoate telefonul din buzunar.
Modelul oferă o autonomie de până la aproximativ 8 ore de utilizare mixtă și dispune de 32 GB spațiu intern pentru stocarea conținutului.
Conectivitatea este asigurată prin Bluetooth și Wi-Fi, iar sincronizarea se face prin aplicația dedicată Meta View, disponibilă pentru Android și iOS.
Carcasa de transport funcționează și ca stație de încărcare, extinzând autonomia totală în deplasări.
Oakley Meta HSTN sunt disponibili cu lentile Prizm, cunoscute pentru contrast și claritate în lumină puternică, dar și în variante polarizate sau adaptabile (Transitions). Există opțiuni compatibile cu lentile de vedere, iar prețul pleacă de la 340 de dolari.
Sursa: https://www.meta.com
Ascultați rubrica Info Gadget, realizată de Raluca Creț, în fiecare zi de marți, la ora 9:20, în emisiunea ”Bună dimineața, Transilvania!”, pe frecvențele 102,9 FM, 98,9 FM, 94,9 FM-Borsec și online pe www.radiomures.ro.