Laptele şi cornurile furnizate elevilor trebuie sã provinã de la firme din judeţul unde vor fi distribuite sau din judeţele limitrofe.
Publicat de radiomures, 4 noiembrie 2002, 00:00
Este vorba despre firmele furnizoare ce încheie contracte pentru distribuirea de produse lactate şi de panificaţie pentru elevii din ciclul primar.
Firmele trebuie sã includã în costurile produselor şi contravaloarea probelor de control.
Anunţul a fost fãcut vineri de cãtre premierul Adrian Nãstase, la videoconferinţa cu prefecţii.
Primul-ministru a precizat, de asemenea, cã ordonanţa de urgenţã privind organizarea şi funcţionarea sistemului de asigurãri sociale de sãnãtate vizeazã asigurarea unei conduceri unitare a sistemului de asigurãri sociale de sãnãtate. El a adãugat cã se prevede constituirea fondului unic naţional de asigurãri de sãnãtate. Acesta va fi un fond special al cãrui buget se aprobã separat şi este evidenţiat distinct în cadrul Legii anuale a bugetului de stat.
RADOR / Corina Fontu