Meci bulversat de arbitri Rulmentul Municipal Braşov – HC Zalău 22-22 (12-12)

Partidă încinsă, de mare angajament, la poalele Tâmpei, în cadrul etapei a
XXII-a a Ligii Naţionale de handbal feminin : Rulmentul Municipal Braşov – HC Zalău. Echipei din Zalău i-a lipsit în acest meci o piesă de bază, antrenorul Gheorghe Tadidi, suspendat. ,,I-a lipsit” este un fel de a spune, pentru că vulcanicul antrenor a făcut…spectacol şi valuri în tribună, acolo unde a fost exilat şi de unde a gesticulat în permanenţă la adresa arbitrilor şi a încercat să dea indicaţii elevelor lui, în vacarmul de nedescris din sala sportulrilor braşoveană. Echipa din Zalău a început mai bine, a condus cu 4 – 0, afişând un joc în viteză, cu combinaţii devastatoare pentru adversară. Echipa gazdă, care părea ,,victimă sigură”, a renăscut însă şi în minutul 25 a reuşit să – şi ajungă din urmă adversara : 10 – 10. Scorul a fost egal şi la pauză, 12-12, pe fondul multor greşeli în apărare, a ratărilor incredibile, dar şi a prestaţiei mai puţin convingătoare a portarilor Rulmentului. Repriza a doua a fost foarte disputată, cu durităţi pe teren, cu clinciuri, care au depăşit litera regulamentului, dar şi cu decizii din ce în ce mai controversate ale arbitrilor Fâneaţă şi Moldoveanu, din Arad, care au încins spiritele în ambele tabere şi în tribune. În această parte a jocului, echipele s-au aflat pe rând la conducere, iar finalul a foste, de-a dreptul dramatic, ambele echipe trecând pe rând pe lângă victorie. În min 54, scorul era favorabil Rulmentului, cu 22-20, însă HC Zalău a egalat. În ultimul minut, nu s-a mai înscris, chiar dacă ambele echipe au avut mingea şi păreau că vor da lovitura decisivă. Scor final : 22-22. De remarcat că spre finalul partidei, antrenoarea Mariana Târcă a fost eliminată, primind cartonaş roşu, la fel cum s-a întâmplat şi în cazul celei mai bune jucătoare a echipei oaspete, Dana Băbeanu, descalificată în min. 57, pentru 3 eliminări…

Declaraţii după meci :

Mariana Târcă, antrenor principal Rulmentul : ,, Îmi felicit elevele pentru dăruirea de care au dat dovadă. Din păcate, handbalul românesc trece printr- o perioadă grea, în care arbitri ies în evidenţă cu tot dinadinsul. În această situaţie, potenţialii investitori sunt alungaţi, vazând cum munca unei echipe este ruinată de deciziile arbitrilor. Astăzi, din păcate, s-a scris istoria unul arbitraj potrivnic handbalului, care a stricat jocul şi a influenţat rezultatul”

Roxana Cherescu, căpitan Rulmentul Municipal Braşov : ,, A fost un meci greu, de mare luptă, cu durităţi, dar cred eu că am facut faţă cu brio jocului şi puteam câştiga. Cred că şi arbitrajul ne-a fost potrivnic. Am simţit în permanenţă încurajările din tribune şi mulţumim celor care sunt alături de noi, la fiecare meci”
Sorin Rădulescu, antrenor HC Zalău : ,, A fost un meci foarte disputat, cu mare încărcătură emoţională. Am comis unele greşeli, care ne-au adus în situaţia să nu câştigăm meciul. Din păcate, arbitrajul a tolerat intrările şi jocul dur, de ambele părti. Cred că se impuneau mult mai multe eliminări. De asemenea , cred că Băbeanu a primit o eliminare de două minute, mult prea uşor şi a fost descalificată, axact în minutele de final ale jocului”.

Caseta tehnică :

Rulmentul Municipal Braşov

Au marcat : Mirela Toma 9, Roxana Cherescu 5, Anişoara Marcu 4, Mihaela Seifer 2, Andreea Pricopi 2.

Au jucat : Stăncuţa Guiu (Lia Sântămărean) – Oana Ionescu, Mirela Toma, Roxana Cherescu, Anişoara Marcu, Gabriela Szabo, Mihaela Seifer (Andreea Pricopi, Ana Maria Simion, Cristina Ciucă, Mihaela Din)

Antrenori : Mariana Târcă, Dumitru Berbece

HC Zalău :

Au marcat : Dana Băbeanu 9, Dana Molfea 4, Andreea Ciuculete 3, Florina Ţurcaş 2, Ana Maria Şamoi 2, Alina Czeczi 1, Mariana Cârstoaica 1.

Au jucat : Mihaela Nichita – Florina Ţurcaş, Dana Băbeanu, Dana Molfea, Andrea Ciuculete, Ana Maria Şamoi, Alina Czeczi (Mariana Cârstoaica, Andrada Trif, Crina Ailincăi)

Antrenor : Sorin Rădulescu