Minutul de Viitor, cu Raluca Creț | Cutia neagră a pământului

Publicat de Stan Lucian, 12 mai 2025, 09:20
Australia a demarat construcția unui proiect inedit denumit „Cutia Neagră a Pământului”, o instalație ce va funcționa ca o arhivă globală de date.
Inspirată de cutiile negre ale avioanelor, care înregistrează informații esențiale în caz de catastrofă, această „cutie” are scopul de a colecta, stoca și proteja date legate de schimbările climatice, deciziile politice, utilizarea resurselor și sănătatea planetei.
Mai multe detalii aflăm de la Raluca Creț în Minutul de viitor:
Australia a inițiat construcția unui proiect inedit denumit „Cutia Neagră a Pământului”, instalație ce va funcționa ca o arhivă globală de date, concepută pentru a documenta traiectoria omenirii în fața crizelor climatice și sociale.
Proiectul este amplasat pe coasta de vest a insulei Tasmania, într-o zonă aleasă pentru stabilitatea sa geologică și geopolitică, informează portalul australian de știri, ABC.
Structura este un monolit din oțel cu dimensiunile de 10 metri lungime, 4 metri lățime și 3 metri înălțime, construit din plăci de oțel de 7,5 cm grosime, proiectat să reziste la dezastre naturale și să funcționeze autonom.
„Cutia Neagră” este alimentată de panouri solare montate pe acoperiș și dispune de baterii pentru stocarea energiei. Ea este echipată cu unități de stocare și conectivitate la internet, permițând colectarea automată a datelor relevante.
Dispozitivul înregistrează două tipuri principale de date, date științifice, cum ar fi temperaturi ale solului și oceanelor, acidificarea oceanelor, concentrații de CO₂ atmosferic, și date contextuale: titluri de știri, postări de pe rețelele sociale și informații de la evenimente majore.
Înregistrările au început deja, iar capacitatea actuală de stocare este estimată pentru următorii 30 până la 50 de ani.
Obiectivul principal al „Cutiei Negre a Pământului” este de a furniza o arhivă imparțială a acțiunilor și inacțiunilor umanității în fața crizei climatice.
Sursa: https://www.abc.net.au
Ascultați rubrica Minutul de viitor, în fiecare zi de luni, la ora 9:20, în emisiunea ”Bună dimineața, Transilvania!”, la Radio Tg. Mureș, pe frecvențele 102,9 FM / 98,9 FM /94,9 FM-Borsec și online pe www.radiomures.ro