Primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad consideră că lipsa unei politici demografice reprezintă “un atentat la siguranţa naţională a României”
Publicat de radiomures, 3 octombrie 2013, 15:09
El crede că statul român ar trebui să încurajeze familiile cu venituri să aibă mai mulţi copii.
Antal Arpad a declarat azi, în cadrul unei conferinţe de presă prilejuită de prezentarea unui studiu privind comunitatea romă din Sfântu Gheorghe, că politicile guvernamentale din ultimii 23 de ani au încurajat grupurile sărace să aibă mai mulţi copii, în loc să intervină pentru ca păturile sărace să fie din ce în ce mai mici.
Potrivit acestuia, 30% dintre copiii care se nasc în România provin din familiile foarte sărace, iar aceştai au şanse minime de a deveni „cetăţeni utili pentru societate”, dacă nu se va interveni pentru educarea şi formarea lor.
El a adăugat că dacă ar fi ministrul Muncii atunci ar propune acordarea unor reduceri la impozitul pe venitul părinţilor în funcţie de numărul de copii, pentru ca astfel să fie încurajate familiile cu bani să aibă mai mulţi urmaşi. Concret, a lansat ideea unui impozit de 13% pentru cei care au un copil, de 10% pentru doi copii şi 5% pentru cei cu trei copii.
Acesta a conchis că autorităţile centrale şi locale trebuie să ia măsuri concrete pentru integrarea membrilor comunităţilor rome, iar în context a amintit că studiul privind comunitatea romă din Sfântu Gheorghe, realizat de Institutul pentru studierea problemelor minorităţilor, va sta la baza viitoarelor proiecte ale municipalităţii.
Mara Deleanu